Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oskar Sobolewski
Oskar Sobolewski
|
aktualizacja

Nowe emerytury będą niższe. ZUS już wie. Policzyliśmy o ile

340
Podziel się:

Przełom marca i kwietnia to ważny moment dla przyszłych emerytów. Tych, którzy będą składać wnioski o świadczenie, będą obejmowały tzw. tablice średniego dalszego trwania życia – pisze dla money.pl ekspert emerytalny Oskar Sobolewski. To prognoza ZUS, która wpływa na to, jak wyliczane są emerytury.

Nowe emerytury będą niższe. ZUS już wie. Policzyliśmy o ile
ZUS pokazał najnowsze tablice, który są kluczowe przy wyliczaniu emerytur (Adobe Stock, Maciej Matlak, MiguelAngel)

Najnowsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dotyczące tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, pokazują, że Polacy żyją dłużej.

Te dane są niezbędne do wyliczenia emerytury dla nowych osób. Nie dotyczą tych, którzy już otrzymują emeryturę.

Są ogłaszane co roku, zawsze na okres od kwietnia do marca kolejnego roku. Najnowsze tablice będą zatem dotyczyły wniosków złożonych od dnia 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Warto dodać, że jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny.

Polacy żyją dłużej. ZUS pokazał kluczowe szacunki

Patrząc historycznie, dalsza średnia trwania życia wróciła już do poziomu sprzed pandemii. W latach 2021-2022 notowaliśmy jej spadek, dlatego wyliczane emerytury były wyższe. Warto też przypomnieć, że w latach 2020-2022 notowane były nadmiarowe liczby zgonów.

Teraz jest inaczej, średnia długość życia się wydłuża. Więcej szczegółów na poniższej grafice.

Te dane przekładają się na sytuacje przyszłych emerytów i emerytek.

Kapitał, który mamy zgromadzony w ZUS, zostanie podzielony przez odpowiednią liczbę miesięcy i w ten sposób uzyskana zostanie wysokość emerytury. Na przykładach pokazuję, jak to będzie wyglądało w praktyce.

Na jaką emeryturę mogą liczyć nowi emeryci?

W każdym z przykładów pokazuję, na jakie świadczenie może liczyć osoba przechodząca na emeryturę w wieku 60 lub 65 lat.

Poniżej różnica w wysokości świadczeń na przykładzie osoby, która zgromadziła w ZUS:

  • 500 tys. zł,
  • 700 tys. zł,
  • 900 tys. zł,

w przeliczeniu na wysokość emerytury w oparciu o tablice dalszej średniej trwania życia obowiązujące do końca marca 2024 r. oraz te obowiązujące od 1 kwietnia 2024 r. do 31 kwietnia 2025 r.

W związku z tym, że wydłużyła się średnia długość życia, emerytury wyliczone na podstawie nowych tablic będą niższe od tych, które były wyliczane na podstawie tablic obowiązujących do końca marca 2024 r.

Im wyższy zgromadzony kapitał, tym większe różnice w wysokości wyliczanej emerytury.

Różnica w przypadku osób z kapitałem 500 tys. zł to niecałe 74 zł (60 lat) i ok. 97 zł (65 lat). W przypadku emerytów, którzy zgromadzili 700 tys. zł kapitału różnica sięga ok. 103 zł (60 lat) i ok. 136 zł (65 lat). Największa jest w przypadku emerytów z 900 tys. zł kapitału – prawie 133 zł (60 lat) i ponad 174 zł (65 lat).

W tym miejscu należy przypomnieć, że im później przechodzimy na emeryturę, tym świadczenie jest wyższe, bo liczba miesięcy przez które dzielony jest zgromadzony kapitał, jest mniejsza.

Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy w HRK Payroll Consulting

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Oskar Sobolewski
KOMENTARZE
(340)
KONIEC-pisu-c...
2 tyg. temu
A zus, w międzyczasie, funduje pracownicom zus za pieniądze obywateli Polski płatne studia, które w pracy w zus absolutnie nie są im potrzebne. Na moim roku było 9 kobiet - o ich urodzie, braku lub nie drastycznych wad wymowy i poziomie inteligencji nie wspomnę, żeby nie być posądzonym o hejt i seksizm.
Misio z Wilki...
2 tyg. temu
A zus funduje pracownicom zus za pieniądze obywateli Polski płatne studia, które w pracy w zus absolutnie nie są im potrzebne. Na moim roku było 9 kobiet - o ich urodzie, braku lub nie drastycznych wad wymowy i poziomie inteligencji nie wspomnę, żeby nie być posądzonym o hejt i seksizm.
Być może ?
3 tyg. temu
A stare już są niższe. Wystarczy porównać relację wysokości emerytury do wysokości średniego wynagrodzenia z dnia nabycia uprawnień emerytalnych i taką samą relację teraz !
Monkey
4 tyg. temu
Przeraża mnie wizja emerytury. Biorąc po uwage tego rodzaju prognozy, powinniśmy zaczac powaznie pomyslec o przyszłosci. I choc jest w wielu domach trudno, możliwosci są chocby takie ppk. Przez rok mozna odłozyc na koncie ok 2 tysiecy złotych
przyszły emer...
miesiąc temu
Dziwnym zbiegiem okoliczności wydłużenie czasu dalszego trwania życia stało się zaraz po zmianie prezesa ZUS. Nagle życie nam się wydłużyło o średnio 14 miesięcy. Ni z gruszki, ni z pietruszki. Ale rozumiem, że to było potrzebne nowej ekipie żeby de facto wydłużyć wiek emerytalny o rok, bo dzięki temu ZUS ma mniejsze zobowiązania finansowe wobec aktualnie przechodzącyh na emeryturę.
...
Następna strona