Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Rekordowe dodatki do emerytury. Dostanie je 2 mln Polaków

11
Podziel się:

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przekaże instytucjom finansowym, które zarządzają Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), kwotę ponad 497 milionów złotych. Do 15 kwietnia środki trafią na rachunki ponad dwóch milionów uczestników PPK.

Rekordowe dodatki do emerytury. Dostanie je 2 mln Polaków
Do 15 kwietnia dodatki trafią na rachunki ponad dwóch milionów uczestników PPK (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Pracownicze Plany Kapitałowe to program oszczędnościowy, w którym pracownik, jego pracodawca oraz państwo dokładają do prywatnych oszczędności pracownika. Uczestnik PPK może otrzymać od państwa wpłatę powitalną w wysokości 250 zł oraz roczne dopłaty w kwocie 240 zł za każdy rok kalendarzowy. Wszyscy uczestnicy PPK, którzy nabyli do nich prawo, otrzymują te same, stałe kwoty. Udział w PPK jest dobrowolny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

"Mamy kolejny rekord, zarówno jeśli chodzi o liczbę uprawnionych do dopłaty rocznej, jak i kwotę, która zostanie przekazana na ten cel" - poinformował prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny. Do 15 kwietnia 2 mln uczestników programu dostanie dopłatę roczną za 2023 r.

Dopłata roczna w wysokości 240 złotych przysługuje tym uczestnikom PPK, których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku wyniosły co najmniej 3,5 procent 6-krotności minimalnego wynagrodzenia w roku, za który dopłata jest należna.

PPK: ponad 700 zł wpłaty rocznej

Warunkiem otrzymania przez uczestnika PPK dopłaty rocznej za 2023 rok jest zgromadzenie na jego rachunku lub rachunkach PPK wpłat w wysokości co najmniej 732,90 zł, a w przypadku osób korzystających z obniżenia wpłaty podstawowej - co najmniej 183,23 zł - czytamy na oficjalnej stronie programu.

Uczestnik PPK za dany rok kalendarzowy może nabyć prawo tylko do jednej dopłaty rocznej. Wysokość zgromadzonych środków w PPK można sprawdzić, logując się na stronę www.rachunek.mojeppk.pl.

Zgodnie z wyliczeniami PFR, jeżeli zarabiamy 5 tys. zł, co miesiąc otrzymamy od pracodawcy dodatkowe 75 zł. W skali roku to jest 900 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Bronek
2 miesiące temu
Wydaje się, że nastepuje zmiana kultury oszczędzania i to jest światełko w tunelu.Zmiana pokoleniowa, która wychodzi na rynek pracy coraz chętniej myśli o formach oszczędzania na przyszłość i to jest własnie fundament solidnej gospodarki.Ważne jest aby młodzi ludzie wchodzili na rynek pracy jak najwcześniej i nie byli zatrudniania na umowach śmieciowych.Przeciesz to własnie czas jest sukcesem każdej formy oszczędzania.Wiadomo im wcześniej tym mniejszym obciążeniem dla oszczędzającego będzie składka inwestycyjna .Tu przecież działa zasada im wcześniej,możesz pozwolić sobie na mniej,im później musisz odkładać więcej.Oczywiscie cały system emerytalny musi przejść gruntowną reformę z naciskiem na znaczną partycypację prywatnego kapitału w przyszłym dochodzie emeryta. Tu podzielam argument o minimalnej emeryturze państwowej.Przemawia do mnie argument,że przecież składkę zdrowotną też każdy płaci procentową a nikt z tego tytuły , że wpłacił więcej jest bardziej preferowany w NFZ (np. poprzez,skrócenie kolejki do specjalisty,czy lepszej opieki medycznej). Oczywiście tu kłania się podatek liniowy,bo dlaczego ktoś kto zarabia więcej ma jeszcze dwa razy więcej wkładać do państwowego systemu.
Krzysiek
2 miesiące temu
Wybór studium Pracowników Medycznych i Społecznych okazał się strzałem w dziesiątkę. Jako technik administracji nie tylko zarabiam dobrze, ale także czuję, że moja praca ma sens i znaczenie. Gorąco polecam tę drogę każdemu, kto szuka przyszłościowego zawodu.
215,84 zł
2 miesiące temu
Kiedy waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł , ile lat można czekać na waloryzacje tego zasiłku dla niepełnosprawnych ? Zasiłek pielęgnacyjny 215,84 zł nie waloryzowany od 2019 r. ? Pytanie jak zostanie potraktowana osoba niepełnosprawna która skończy 75 lat i co wtedy z zasiłkiem pielęgnacyjnym ? Czy pozbawicie niepełnosprawnych zasiłku pielęgnacyjnego i dacie im tylko dodatek pielęgnacyjny taki jak dla wszystkich którzy kończą 75 lat ? To byłoby nieuczciwe jakim prawem niepełnosprawni mieliby być pozbawieni zasiłku pielęgnacyjnego ze względu na swoja niepełnosprawność w znacznym stopniu ? To byłoby nieuczciwe i niesprawiedliwe !
szok
2 miesiące temu
Tytuł artykuły mylący, PPK to przyszłe emerytury rośnie im, a nie piszą ile stracili w ubiegłych latach. A jak pójdą na emeryturę to i tak się wyliczy, że będą mieć 1, 500 zł.
Qeee
2 miesiące temu
Dlaczego państwo dopłaca do kraincówU a nie reformuje służby zdrowia