Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PAM
|

Chciał wypłacić pieniądze z PPK, ale zdziwiła go kwota. Szybko zmienił zdanie

30
Podziel się:

Wielu Polaków podchodzi sceptycznie do Pracowniczych Planów Kapitałowych, które są kolejnym sposobem na oszczędzanie na starość. Mężczyzna z Warszawy postanowił wypłacić pieniądze PPK po dwóch latach oszczędzania. Zobaczył kwotę i szybko zmienił zdanie.

Chciał wypłacić pieniądze z PPK, ale zdziwiła go kwota. Szybko zmienił zdanie
Dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym zyskał 1000 zł (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to system oszczędzania, który ma na celu pomóc w odłożeniu pieniędzy na emeryturę. Jest to dobrowolne rozwiązanie niezależne od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

Zyskał na PPK 1000 zł

Ten, kto przystępuje do PPK, na starcie otrzymuje dopłatę powitalną w wysokości 250 zł, a następnie rocznie otrzymuje 240 zł. Dodatkowo, decydując się na regularne wpłaty z pensji, 2 proc. kwoty jest pobierane przez PPK z możliwością zwiększenia tej sumy do 4 proc. Pracodawca natomiast dopłaca od 1,5 proc. do 4 proc. do wpłat pracownika.

Mężczyzna, którego historię opisał portal eska.pl, pracuje w jednej z instytucji publicznych w Warszawie i zdecydował się wypłacić swoje oszczędności z PPK po prawie dwóch latach uczestnictwa. Po tym okresie zgromadził na swoim koncie kwotę 4,5 tys. zł.

Był zdziwiony kwotą, którą dostał na konto po wypłacie. Przelew wyniósł dokładnie 3440 zł, co jest zbliżone do kwoty, którą otrzymywał co miesiąc jako wypłatę z PPK. Warto zaznaczyć, że przez ten dwuletni okres, jego wkład wyniósł około 2440 zł. Oznacza to, że dzięki PPK zyskał 1000 zł, które zostały wypłacone jako jednorazowa suma.

Mężczyzna zdecydował się pozostać w PPK i dalej gromadzić pieniądze na swoim koncie.

Pochodząca od państwa wpłata powitalna oraz dopłaty roczne wrócą do Funduszu Pracy, natomiast 30 proc. środków pochodzących z wpłat pracodawcy zostanie przekazane do ZUS i zaksięgowane jako składka emerytalna ubezpieczonego na koncie ZUS.

Warto wiedzieć, że z PPK można wypłacić średnio 80 proc. całkowitej zgromadzonej kwoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(30)
Kurczak
2 miesiące temu
Trochę boje się teraz że PPK stanie sie drugim OFE....
Boogi
3 miesiące temu
Nie był 1000 do przodu bo przecież pracodawcą mu wpłacał 1.5%. Zapewne stracił.
Domin
9 miesięcy temu
Ja wypłaciłem wszystko i to zlikwidowałem po roku się uzbierało 1800 zł minus 250 zł co mi dali na start minus 30% tego co pracodawca dał minus podatek....zostało niewiele i było niewiele po roku oszczędzania ...na buty na zimę będzie no może na kurtkę też zostanie po roku oszczędzania haha
Domin
9 miesięcy temu
PPK zostało utworzone bo rząd wie że w przyszłości może zus paść i żeby ludzie nie padli z głodu to będzie ppk na suchy chleb bo na więcej z tego ppk nie wystarczy. Druga opcja,rząd nie ma kasy bo rozdaje na prawo i lewo więc potrzebuje skarbonke biednych ciułających Polaków czyli PPK żeby było skąd zgarnąć kasę jak będzie problem
Domin
9 miesięcy temu
To się nie opłaca moje składki przez rok to 2 000 zł w sumie a zarabiam 5800 brutto czyli 20 tyś bym uzbierał po 10 latach składania po 20 latach 40 tyś niech nawet by to było 80 tys po 20 latach ,to ile za 20 lat będzie warte 80 tyś ?? pewnie pensje będą przeciętnie wynosiły z 12 tys zł za 20 lat więc to będzie 6 pensji po 20 latach składania tych składek.PPK nie ma dla mnie żadnego sensu osobiście.
...
Następna strona