Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Pierwszy raz od ośmiu lat. ZUS otwiera okno transferowe

11
Podziel się:

1 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi okno transferowe, podczas którego będzie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Będzie to pierwsza taka możliwość od ośmiu lat.

Pierwszy raz od ośmiu lat. ZUS otwiera okno transferowe
Pierwszy raz od ośmiu lat. ZUS otwiera okno transferowe (Adobe Stock, WDnet Studio)

Jak przypomina zakład w najnowszym komunikacie, składka emerytalna osób ubezpieczonych w ZUS jest dzielona na I i II filar. Składka wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru składki, ale ubezpieczeni mogą zdecydować, gdzie trafi 2,92 proc. podstawy wymiaru.

Pieniądze te mogą zostać zapisane na subkonto w ZUS albo trafić na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym. I właśnie możliwość takiej decyzji da nam od 1 kwietnia ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

Okno transferowe potrwa do 31 lipca - w tym czasie trzeba poinformować zakład, jeśli chcemy zmienić sposób dzielenia składki emerytalnej. Natomiast gdy chcemy, by wszystko zostało tak, jak dotychczas, nie musimy podejmować żadnej aktywności.

Kto musi złożyć oświadczenie

W przypadku chęci zmiany trzeba wypełnić "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych", czyli formularz ZUS-US-OFE-03.

Formularz ten można znaleźć na portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, na stronie internetowej zakładu w zakładce "wzory formularzy", w podmenu "członkostwo w OFE" i w każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów.

Oświadczenie można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS, osobiście w każdej placówce ZUS albo wysłać je pocztą na adres dowolnego oddziału ZUS. Zakład podkreśla, że nie trzeba składać oświadczenia, jeśli nie chcemy zmieniać decyzji, którą podjęliśmy w poprzednim oknie transferowym, a także gdy osiągniemy powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

"Zgodnie z przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchamiamy 'suwak bezpieczeństwa'. Oznacza to, że ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS, które zapisujemy na subkoncie" - tłumaczy ZUS.

"Jeśli dotychczas nie byłeś członkiem żadnego OFE, a chcesz, aby część Twojej składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinieneś zawrzeć umowę pierwszorazową z otwartym funduszem emerytalnym, który wybierzesz" - dodaje zakład.

Pierwsza taka możliwość od ośmiu lat

Okno transferowe, które zostanie otwarte 1 kwietnia, będzie pierwszym od ośmiu lat. Co do zasady ZUS uruchamia je co cztery lata, ale w 2020 roku nie było takiej możliwości ze względu na pandemię koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
mezo
2 miesiące temu
Ludzie, przecież tusk 10lat temu juyż raz pieniądze z OFE wyzerował, ale już nikt tego nie pamięta ? obudzcie się
Jacek
2 miesiące temu
Jestem absolutnie przekonany, że studium Pracowników Medycznych i Społecznych to klucz do sukcesu w pracy technika administracji. Dzięki niemu mogę pomagać innym i zarabiać dobrze. Naprawdę lubię swoją pracę.
H. Jto
2 miesiące temu
Czyli Robert przejdzie jednak latem do ZUSu,a nie do Arabii?
Marek
2 miesiące temu
Już kiedyś za Tuska to było. I wtedy ZUS musiał tę luke finansową, zatykać braniem kredytów w bankach komercyjnych (niemieckich i francuskich) i tym bankom to bardzo pasowało. Potem pieniądze z OFE zniknęły, bo fundusze zaliczały straty, więc to było dla nas Polaków- przyszych emerytów, bezsensowną stratą. I teraz Tusk znowu robi to samo ??? Znowu robi zle dla Nas Polaków, a dobrze dla banków bo to banki są właścicielami funduszy i to banki będą ZUSowi dawać kredyty. Czysty zysk i zero ryzyka - dla banków.
Paweł
2 miesiące temu
A Tusk do dzisiaj szuka VAT- 250 mld zł i 150 mld zł z OFE i z poprzednich rządów, a zachodzi w głowę jak to się stało, że nie upadł LOT i Orlen który przynosi zyski i tak można jeszcze wymieniać....