Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Emerytury będą niższe od 1 kwietnia. Jest sposób, by wyjść na swoje

225
Podziel się:

GUS opublikował nowe wskaźniki dalszego trwania życia. Są one mniej korzystne dla osób, które chcą przejść na emeryturę. Świadczenia przyznawane po 31 marca tego roku będą niższe, przeciętnie o ok. 100-150 zł miesięcznie - wylicza "Rzeczpospolita".

Emerytury będą niższe od 1 kwietnia. Jest sposób, by wyjść na swoje
Świadczenia przyznawane po 31 marca tego roku będą niższe, przeciętnie o ok. 100-150 zł miesięcznie (East News, ZOFIA BAZAK)

Tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, które publikuje cyklicznie GUS, są podstawą do wyliczenia świadczenia dla osób, które decydują się na przejście na emeryturę. Najnowsze dane to zła wiadomość dla seniorów. Świadczenia przyznawane od kwietnia będą niższe o 6-6,6 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

Średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła. Dla 60-latków wynosi 264,2 miesięcy, czyli 22 lata (było 254,3 miesięcy), a dla 65-latków 218,9 miesięcy, czyli ok. 18 lat i 3 miesiące (było 210 miesięcy) - wynika z danych GUS.

Wysokość emerytury zależy od zgromadzonych w ZUS i zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego. Wartość dzieli się przez średnie dalsze trwanie życie. Żyjemy dłużej, więc wysokość nowych świadczeń, przyznawanych po 1 kwietnia będzie niższa niż dotychczas - wyjaśnia "Rz".

Emerytury będą niższe. Są wyliczenia

O ile? Dziennik pokazał wyliczenia na konkretnych przykładach. Załóżmy, że pracownik zgromadził 700 tys. zł kapitału emerytalnego i chce przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Na podstawie obecnych tablic jego świadczenie wyniosłoby ok. 3 333 zł miesięcznie, a na podstawie tych nowych tablic - ok. 3198 zł czyli o 135 zł mniej. A im wyższy kapitał, tym różnice większe. Jeśli ubezpieczony zebrał np. 1,7 mln zł, to jego emerytura na podstawie dotychczasowych tablic wyniosłaby ok 8 095 zł., a zgodnie z nowymi tablicami - ok. 7766 czyli o 329 zł mniej - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dziennik zauważa, że zmian nie odczują osoby, które osiągnęły wiek emerytalny już wcześniej, ale zdecydowały się kontynuować zatrudnienie. Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, to do ustalenia wysokości emerytury stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym osiągnął on wiek emerytalny.

Tak unikniesz negatywnych skutków nowych tablic

Z czego wynika wzrost średniego trwania życia o blisko 10 miesięcy? Statystki zostały zawyżone przez wcześniejsze lata, pandemię, która odbiła się na wzroście liczby zgonów.

Osoby, które planują wnioskować o świadczenie w najbliższym czasie mogą uniknąć negatywnych skutków nowych tablic. Jeśli będą kontynuować zatrudnienie do lipca 2024 r. (nie zawnioskują o emeryturę w okresie kwiecień-czerwiec), to obejmie ich roczna waloryzacja składek oraz dodatkowo kwartalna - podpowiada "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(225)
Marian
2 tyg. temu
Mam 65 lat i będę żył jeszcze 18 do 83 lat??? A średnia długość życia mężczyzn to 74 lata, prawie 10 lat mniej. Co to za mafijne wyliczenia?
Adam
miesiąc temu
Dlaczego ZUS liczy umieralność tylko w przedziale 30-90 lat ? Skoro ludzie żyją dłużej to nie powinno być jakiś przedziałów korzystnych dla ZUSu tylko liczyć wszystkie zgony!
85 lat-emeryt...
2 miesiące temu
co za pierdoły. Wielkosc emerytury nie wynika z wyliczen,tylko lat przepracowanych i zarobków.....Wrózby z fusów. Zus zawsze był wspierany z budzetu i była odpowiedzialnosc pokolen,czyli pracujacy zarabiaja na wypłate emerytur poprzednikom. To super ze dłuzej zyjemy. Jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie nowego systemu emerytalnego. Wszyscy bysmy chcieli doganiać zachód w wysokości emerytury ,sa jeszcze stare portfele .
Inna
2 miesiące temu
To jest przykre, ale prawda jest taka, że żyjemy dłużej:)
Pozdrawiam
2 miesiące temu
Mam nadzieję, że znajdą się prawnicy, którzy zajmą się tym Złodziejstwem Państwowym w skali masowej.
...
Następna strona