Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Najnowsza prognoza ZUS. Takie emerytury dostaną dzisiejsi 40-latkowie

381
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił świeżą prognozę dotyczącą wydatków na najbliższe cztery lata. Przewiduje w niej, że nastąpi gwałtowny wzrost liczby emerytów. Pieniędzy na wypłaty wystarczy, jednak przyszli emeryci muszą przygotować się na niskie świadczenia - czytamy w "Fakcie".

Najnowsza prognoza ZUS. Takie emerytury dostaną dzisiejsi 40-latkowie
W ciągu czterech lat nastąpi gwałtowny wzrost liczby emerytów w Polsce (East News, ZOFIA BAZAK)

Najbardziej pesymistyczny scenariusz zakłada, że do roku 2028 w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który jest odpowiedzialny za wypłatę emerytur, może zabraknąć nawet 124 mld zł (w porównaniu do 80,5 mld zł w tym roku) - informuje dziennik.

Wszystko dlatego, że w najbliższych latach na emerytury przejdą kolejne pokolenia z powojennego wyżu demograficznego. W ciągu najbliższych czterech lat liczba emerytów może wzrosnąć o 300 tysięcy - a mowa tylko o osobach ubezpieczonych w ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia - Jakub Tepper - Biznes Klasa #13

Chociaż fundusze na wypłaty świadczeń na pewno nie wyczerpią się, sytuacja jest poważna, bo nagły wzrost emerytów oznacza, że świadczenia będą niższe niż dziś.

Jak wyjaśniała była prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, podczas debaty zorganizowanej przez dziennik "Rzeczpospolita", obecnie emerytury są wyliczane według starego systemu, który uwzględnia kapitał początkowy, co jest korzystne dla seniorów.

Prognozy ZUS wskazują, że tak będzie do roku 2039. Po tym roku dominować będą emerytury wyliczane według nowych zasad.

Zgodnie z nimi przyszli emeryci otrzymają tylko tyle, ile wpłacili na składki. Jeżeli więc pracują na umowach o dzieło lub zlecenie, od których składki nie są pobierane, nie będzie im to wliczane do emerytury - czytamy w "Fakcie".

Dziennik dotarł do najnowszych wyliczeń ZUS, które zostały przygotowane dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze za czasów rządu Mateusza Morawieckiego.

Wynika z nich, że przyszli emeryci (dzisiejsi 30, 40-latkowie) otrzymają bardzo niskie świadczenia. Np. 40-letni mężczyzna z minimalną pensją może liczyć tylko na najniższą emeryturę (obecnie to 1588 zł brutto).

Jeśli natomiast 40-letnia kobieta miałaby otrzymywać najniższe świadczenie, jej pensja - przez cały okres zawodowy - powinna wynosić równowartość dzisiejszych 5 tys. zł brutto.

40-letni mężczyzna musi zarabiać co najmniej 8500 zł brutto, by mieć szansę na przeciętną emeryturę (ok. 3300 zł), a kobieta - ponad 10 tys. zł. Różnice wynikają z tego, że Polki mogą przechodzić na emeryturę już w wieku 60 lat - tłumaczy dziennik.

Mediana wynagrodzeń wynosi obecnie 6 tys. zł - wskazywał podczas debaty emerytalnej "Rzeczpospolitej" Kamil Sobolewski, ekspert Pracodawców RP. Tymczasem połowa pracujących Polaków zarabia mniej.

 Skoro prognozy mówią o tym, że stopa zastąpienia (czyli relacja emerytury do przeciętnego wynagrodzenia) wyniesie 0,25, to oznacza, że połowa populacji będzie mogła liczyć na emeryturę w wysokości tylko 1500 zł brutto - zwracał uwagę ekspert.

Wiceprezes ZUS: trzeba zachęcać do dłuższej pracy

Zdaniem wiceprezesa ZUS Pawła Jaroszka kluczowe jest wydłużenie rzeczywistej aktywności zawodowej. Nie chodzi o podnoszenie wieku emerytalnego, a o zachęcanie do dłuższej pracy.

- Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10-15 proc. Odczekanie 7 lat może je nawet podwoić – mówiła rok temu była prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dlatego Zakład zachęca, by przed przejściem na emeryturę skonsultować się z doradcą, który dostępny jest w każdej placówce ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(381)
Emma
2 miesiące temu
Gdyby wszystkie grupy zawodowe płaciły ZUS, GDYBY POLIKWIDOWAĆ emerytury za samo istnienie, gdyby zlikwidować 13 i 14 tki, itd i itd pewnie nie byłoby takiego problemu. ZUS dzisiaj to opieka społeczna, to po co MOPSy,gdyby i te machiny polikwidować.....
Polak
3 miesiące temu
A alkoholicy mają RENTĘ ALKOHOLOWĄ. Co to za stwór - do pracy. A nie lenistwo w tym kraju się rozrasta. Pracujący jest cały czas okradany dzięki socjalowi Pisowskiemu.
Irena
3 miesiące temu
Po co wpłacać składki jak i tak będzie najniższa emerytura
Nie ekspert.
3 miesiące temu
""""Skoro prognozy mówią o tym, że stopa zastąpienia (czyli relacja emerytury do przeciętnego wynagrodzenia) wyniesie 0,25, to oznacza, że połowa populacji będzie mogła liczyć na emeryturę w wysokości tylko 1500 zł brutto - zwracał uwagę eksper"""" ------------------------------------- 1500 zł powiadacie ? Mam tylko malutkie pytanko - jakiej wysokości będą wówczas ceny w stosunku do obecnych ?
anita
3 miesiące temu
Zlikwidować renty i emerytury socjalne dla nierobów i alimenty z funduszu alimentacyjnego, które My płacimy za tautsiów i za mamusie.
...
Następna strona