Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Prezes ZUS: odczekanie 7 lat może emeryturę nawet podwoić

531
Podziel się:

- Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10–15 proc. Odczekanie 7 lat może je nawet podwoić – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodaje, że przed przejściem na emeryturę warto skonsultować się z doradcą, który dostępny jest w każdej placówce ZUS.

Prezes ZUS: odczekanie 7 lat może emeryturę nawet podwoić
Odczekanie 7 lat może emeryturę nawet podwoić - uważa prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS (PAP, Rafa� Guz)

- Trzeba się liczyć ze scenariuszem, że świadczenie będziemy pobierać przez znacznie dłuższy okres niż ten potrzebny do odrobienia braku kilkunastu wypłat – wskazuje prezes ZUS.

W marcu świadczenia emerytalno-rentowe przyznane przed terminem waloryzacji wzrosną o 14,8 proc. Jest to wskaźnik w pełni kompensujący średnioroczną inflację dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2022 r. i przewyższający inflację ogółem (14,4 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Prezes ZUS przypomina, że emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są obliczane w myśl zasady zdefiniowanej składki. Oznacza to, że im więcej opłacamy składek oraz im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe będzie otrzymane świadczenie.

Wcześniejsze przejście na emeryturę oznacza niższe świadczenie. Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10–15 proc. - mówi prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS dodaje, że każdy kolejny rok daje ponadproporcjonalne korzyści.

- Tak działa procent składany. Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5–7 lat, zależnie od okresu, możemy nawet podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń. Przekonała się o tym emerytka, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6 miesięcy, mając ponad 61 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje najwyższą kobiecą emeryturę w Polsce, która wynosi 26,8 tys. – dodaje prezes ZUS.

Prezes ZUS: emerytura to prawo, a nie obowiązek

Niektórych może martwić, czy różnica w wysokości emerytury pozwoli nadrobić brak wypłat świadczenia w okresie, w którym powstrzymają się oni od przejścia na emeryturę.

- Z naszych szacunków wynika, że czas potrzebny do zrekompensowania braku wypłat emerytury z powodu wydłużenia aktywności zawodowej na przykład o dwa lata wynosi ok. 5–7 lat, zależnie od wieku, wysokości kapitału i zarobków. Warto wziąć pod uwagę, że w Polsce mężczyznę w wieku 65 lat czeka przeciętnie 15 lat życia, a kobietę aż 23 lata. Ponieważ jest to przeciętna, wiele osób będzie pobierać świadczenie jeszcze dłużej – wskazuje prof. Uścińska.

Szefowa ZUS zwraca uwagę, że emerytura to prawo, a nie obowiązek. - To decyzja każdego z nas, kiedy po osiągnięciu wieku emerytalnego wystąpić o emeryturę. Przed jej podjęciem warto skonsultować się z doradcą emerytalnym, który dostępny jest w każdej placówce ZUS. Z usług doradcy emerytalnego można także skorzystać w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS. Warto wziąć pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw, nie tylko finansowe – podkreśla profesor.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(531)
epimach
3 tyg. temu
Pracowałem do 79 roku zycia,dostałam emeryturę 1800złotych.Az.
oli
3 miesiące temu
A Ja pobieram świadczenie i pracuję Płacę ja i pracodawca za mnie składki emerytalne. I od 2 lat składam w Ostrowie Wielkopolskim wniosek ERPO by mi emeryturę przeliczyli. Bo gromadzę kapitał z wpłacanych składek z pracy w okresie pobierania świadczenia emerytalnego. A oni nie przeliczają.
Adam
3 miesiące temu
Tym przybyszą ze wschodu dejcie kasę już mało dostali.
Korek
3 miesiące temu
Przecież PiSowcy do koryta+ dorwali się dzięki temu że obiecali obniżyć wiek emerytalny a teraz Kaczynski poprzez zachęcanie pani prezes ZUS informuje żeby ludzie dłużej pracowali na swoją emeryturę, cwaniactwo Kaczyńskiego i bankiera Morawieckiego niezna granic, zawsze mogą powiedzieć że to pani prezes a nie my ,Kaczynski wzoruje się na przyjacielu Putinie
Apofis1
3 miesiące temu
Pani prazes to się należy potrojona tylko że od 90lat.
...
Następna strona