Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Wyższa emerytura w zasięgu ręki. Trzeba wiedzieć tylko, kiedy złożyć wniosek

63
Podziel się:

W tym roku nawet 300 tys. osób nabędzie prawo do emerytury. Od tego, kiedy zdecydują się złożyć wniosek, zależy wysokość ich świadczenia. "Fakt" informuje, że osoby, które poczekają do lipca, mogą mieć świadczenie nawet o 400 zł wyższe.

Wyższa emerytura w zasięgu ręki. Trzeba wiedzieć tylko, kiedy złożyć wniosek
Lipiec może okazać się najlepszym miesiącem w tym roku do przejścia na emeryturę (Adobe Stock)

Dziennik "Fakt" sprawdził, który miesiąc w 2023 r. jest najbardziej korzystny pod względem przejścia na emeryturę.

"Dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny, właśnie styczeń lub przełom stycznia i lutego mogą być jednym z najlepszych terminów na to, by przejść na emeryturę" - informuje dziennik.

Kiedy złożyć wniosek w ZUS o emeryturę

ZUS ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku o emeryturę. Można mieć więc pewność, że w takim przypadku uda się załapać na waloryzację zaplanowaną 1 marca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Andrzej Seweryn o emeryturach artystów: "Jest mi przykro"

Początek roku to dobry czas, by złożyć wniosek w ZUS. Zakład ma miesiąc na jego rozpatrzenie, więc można mieć pewność, że uda się załapać na waloryzację zaplanowaną na 1 marca. Z prognoz rządu wynika, że podwyżka emerytur i rent wyniesie 14,8 proc. Dziennik przypomina, że złożenie wniosku w tym terminie gwarantuje także otrzymanie 13. emerytury, ponieważ dodatkowe świadczenie trafi do wszystkich osób, które na dzień 31 marca 2023 r. będą mieć prawo do emerytury.

"Trzynastka" wyniesie tyle, co minimalna emerytura – czyli 1445,48 zł na rękę – przypomina dziennik.

Osoby, które przejdą na emeryturę w marcu, nie skorzystają z przyszłorocznej waloryzacji i mogą nie otrzymać "trzynastki". Dziennik przekonuje jednak, że to wcale nie musi być najgorszy czas na przejście na emeryturę.

Do 31 marca obowiązują aktualne tablice dalszego trwania życia. To na ich podstawie ZUS wyliczy świadczenia. Z aktualnych danych wynika, że Polacy żyją krócej, a to oznacza, że emerytury są wyższe o kilkaset złotych. Nowe tablice, które poznamy 1 kwietnia, mogą już nie być tak korzystne.

"Fakt" wskazuje, że kwiecień, maj i czerwiec to miesiące, w których nie warto przechodzić na emeryturę. Nie dostaniemy "trzynastki" i nie załapiemy się na waloryzację. Dziennik przekonuje, że lepiej zaczekać do lipca, który "może okazać się najlepszym czasem w przyszłym roku do przejścia na emeryturę". Wszystko za sprawą rocznej waloryzacji kapitału, jaki przez lata pracy zgromadziliśmy w ZUS.

Jak czytamy w dzienniku, z prognoz wynika, że kto poczeka do lipca, może mieć emeryturę nawet o 400 zł wyższą.

Przejście na emeryturę w lipcu to także gwarancja otrzymania "czternastki", która będzie wypłacana w sierpniu.

Rekordowe podwyżki emerytur

W 2023 roku obowiązywać będzie waloryzacja emerytur procentowo-kwotowa. Niższe emerytury podniesione zostaną kwotowo. Zagwarantowana zostanie minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Wyższe świadczenia waloryzowane będą procentowo. O ile? Ostateczne wskaźniki poznamy w lutym. Według prognoz waloryzacja może wynieść nie mniej niż 14,8 proc.

Obecnie emerytura minimalna wynosi 1338,44 zł brutto. Podwyższona zostanie do kwoty 1588,44 zł.

Aktualnie najwyższa emerytura w kraju należy do informatyka z Poznania. Jego świadczenie to 27 635,90 zł brutto, czyli 22 776,86 zł netto.

Portal Interia Biznes powołując się na najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, informuje, że emeryt rekordzista składki płacił przez 57 lat, dziewięć miesięcy i dwa dni. Mężczyzna, który teraz co miesiąc dostaje na konto ponad 22 tys. złotych, przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat.

Z najnowszych danych ZUS wynika, że wśród kobiet najwyższa emerytura wynosi 26868 zł brutto. Chodzi o osobę, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat, i która przepracowała 61 lat na umowie o pracę. Kobieta zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
David
1 tyg. temu
Zapomniał o emeryturze. Sklerozę można leczyć.
kopka
miesiąc temu
ja sie zapisalam do ppk, bo patrzac na to jakie mamy czasy to nie wiem jak to bedzie na emeryturze, a taka poduszka finansowa to moim zdaniem dobry plan awaryjny
?????
2 miesiące temu
cały czas taplanie się w bagnie , nic nie zreformowane ,ciągłe dawanie kasy darmo jednym a zabieranie drugim co pracowali ! 14 nie dostaną ci co pracowali i dużo odkładali, składki po zmarłych przed emeryturą zostają w zus ale bezskładkowa tzw. matczyna emerytura jest nawet z 13 i 14 !! Dla wdów i wdowców już nie ma chociaż pracowali i składki płacili oraz wspólne gospodarstwo prowadzili !!
healer
2 miesiące temu
raczej tabele "dożycia" nie będą mniej korzystne, już wiadomo że w 2022 zmarło ponad 50 tys. osób więcej niż w latach przed pandemią i wysoki odsetek w tym to ludzie młodzi lub w średnim wieku więc raczej dożycie skróci się o kolejne miesiące. Ogólnie ci przechodzący na emeryture w 2022 i w tym roku są mocno do przodu w stosunku do emerytów z wcześniejszych roczników z takim samym kapitałem i stażem pracy.
dziad
2 miesiące temu
...biedny !!! czy bogaty !!!! pracowal do 78 lat na budowie, azeby miec tak wysoka emeryture !!!!
...
Następna strona