Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur 2020. Od przyszłego roku prognozuje się podwyżkę świadczenia

3
Podziel się:

W marcu 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc. (chociaż pierwotnie zakładano, że podwyżka będzie wyższa i wyniesie ponad 3,2 proc.). Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku emeryci renciści będą mogli liczyć na jeszcze większy wskaźnik waloryzacji.

Waloryzacja emerytur 2020. Od przyszłego roku prognozuje się podwyżkę świadczenia
Waloryzacja emerytur 2020. Od przyszłego roku prognozuje się podwyżkę świadczenia (iStock.com)

Waloryzacja emerytur 2020. Od przyszłego roku prognozuje się podwyżkę świadczenia

102,86 procent wyniósł w 2019 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Sama waloryzacja emerytur i rent służy temu, by siła nabywcza emerytur i rent nie opadała, natomiast jej wskaźnik służy dostosowania wysokości świadczeń do aktualnych warunków ekonomicznych. Świadczenia zostaną podniesione o 3,24 proc., co dotyczy niemal 10 mln seniorów. Razem z obniżeniem podatku PIT oznacza to, że przy średniej emeryturze daje to ok. 67 zł podwyżki co miesiąc.

Zobacz także: Oglądaj: "To rzecz skandaliczna!". Bartosz Arłukowicz oburzony pomysłem PiS ws. 13. emerytur

Do kwoty 2450 złotych brutto emerytury wzrosły w 2019 roku o 70 złotych brutto. Powyżej kwoty 2450 złotych brutto emerytura wzrosła o wskaźnik waloryzacji 2019 (2,86 proc.).Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego wyniósł w 2019 roku około 7,9 mld złotych.

- Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z portalem expressbydgoski.pl.

Waloryzacja emerytur 2020. Podstawowe informacje

Sam poziom waloryzacji to składowa wyników w gospodarce za rok ubiegły. Przypomnijmy, że sama waloryzacja jest pokłosiem średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który powiększa się dodatkowo o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Waloryzacja emerytur i rent częściowo rekompensuje seniorom m.in. inflację. Aby ją obliczyć, analizuje się dwa główne czynniki, w tym realny wzrost płac (dane o realnym wzroście płac pracowników) oraz inflację w gospodarstwach emeryckich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Basia
4 lata temu
To tylko chodziło o wybory A nie o emerytów tak zwane obiecanki po wyborach mają gdzieś czy emeryt ma co zjeść i zapłacić rachunki jak nie ma za co to na ulice tak teraz to wygląda strach żyć i umierać bo nawet na trumnę nie stać taka jest rzeczywistość
Ja emeryt
4 lata temu
Ale emeryci zaczną po waloryzacji przybierać na wadze jak prosiaki
sasa
4 lata temu
Zwaloryzujcie także 500+ przynajmniej od tych z lepszego sortu. To na nich spadnie obowiązek dźwigania Państwa