Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur 2021. Rząd powoli odkrywa karty

225
Podziel się

O przynajmniej 50 złotych mają wzrosnąć emerytury i renty w przyszłym roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Nowelizacja ustawy ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku.

Waloryzacja emerytur 2021. Rząd powoli odkrywa karty
Emerytury w przyszłym roku wzrosną przynajmniej o 50 złotych brutto (money.pl, Rafał Parczewski)
bDTslcth

"Pomimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania" - czytamy w uzasadnieniu.

Dlatego rząd podobnie jak w poprzednich latach planuje waloryzację kwotowo-procentową. Co to oznacza?

Mniej więcej tyle, że każdy emeryt i rencista dostanie w przyszłym roku świadczenie wyższe o 4,16 proc. (kilka miesięcy temu było to 3,84 proc.), ale nie mniej niż 50 złotych. Im wyższe więc emerytury, tym większe podwyżki.

bDTslctj
Zobacz także: Przyszły rok rekordowy dla emerytów. Jest się z czego cieszyć

Emeryci z najniższymi świadczeniami będą więc w przyszłym roku pobierać nie 1200, ale 1250 złotych brutto. Informowaliśmy o tym już w naszych serwisach.

Rząd zostawi sobie jednak furtkę, gdyby rzeczywisty wskaźnik waloryzacji (będzie znany dopiero w lutym 2021 roku) okazał się wyższy od 4,16 proc. "W takim przypadku waloryzacji świadczeń w 2021 r. dokona się rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji" - informuje rząd. A wyższy wskaźnik jest o tyle realny, że w dużej mierze zależy choćby od inflacji.

bDTslctp

W nowelizacji ustawy ma się również znaleźć zmiana dotycząca rent. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynieść w przyszłym roku 937,50 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTslctK
gospodarka
emerytury
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(225)
logiczny
6 miesięcy temu
Dobra wiadomość, że komuniści wiedzą co to jest waloryzacja ale najwyższa pora dowiedzieć się poprzez swoich brukselskich posłów co to jest europejska kwota wolna od podatków i ją wprowadzić ;)
polok
6 miesięcy temu
......każda złotówka dla emerytur i rent to jest sukces , my powoli umieramy a czas zapierda... nam jest ciężko w ślad za podwyżkami idą wysokie ceny w sklepach . Nie wiem co lepsze umrzeć czy żyć. Wy młodzi nie starzejcie się bo zginiecie jak nas zabraknie...
Elzbieta
6 miesięcy temu
50zł??? to jest żart z emerytów, bo nie wiem jak inaczej to nazwać, jak to się ma do co miesięcznych 500Plus? do ogromnych premii dla rządu, poza tym zapamiętajmy, to nie jest podwyżka tylko waloryzacja!
bDTslctL
Stachu
6 miesięcy temu
Z czego ma się cieszyć pan dziennikarz myli pojęcia to nie jest podwyższka tylko rękompęsowanie straty i to nie wcałości ,bo każdy emeryt te pieniądze stracił w skutek inflacji i im ma większą emeryture tym więcej ta osoba traci aby było sprawiedliwie taka rewaloryzacja powinna być co miesiąc. Robiona raz na rok nikt straty za ten rok nie zwraca. Tak ze do pana gryzipiurka. Prosze nie pisać idiotyzmów ze mamy się cieszyć z tego co przez inflacje straciliśmy, a rewaloryzacja nie rekompesuje rzeczywistej inflacji, czyli emeryt nawet przy 4,16 planowanych i tak traci bo inflacja jest dużo większa. To co rząd chce podnieś nie rekompesuje nawet podwyżki śmieci które nam biurokraci w urzędach dali o 300 procent a co zinnymi podwyżkami rzędu 100 czy 50 procent w skali roku. Mały przykład masło kiedyś 250 gram3 złote teraz 200 gram prawie 10 zloty ., cytryny 3 złoty teraz od 7 nawet do9 złoty za kilogram ,chleb z 4 złoty teraz prawie 9 złoty, ziemiaki 15 groszy za kilo teraz 80 groszy , podwyżki obieły każdy artykuł od od 20 procent do ponad 100 procent. To skąd znalazła się inflacja 3.84 albo 4.16 chyba zezowaty na jedne oko to prognozuje??????????
tesametwarze
6 miesięcy temu
Kiedy likwidacja SENATU i tylko 230 posłów w sejmie, kiedy Ustawa, ze posłem , senatorem, europarlamentarzystą można być tylko 2 kadencje, a nie dożywotnio ?
...
Następna strona