Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Waloryzacja emerytur. Tyle ma wynieść w 2021 roku

275
Podziel się:

Rząd przygotowuje rozporządzenie, określające wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji na minimalnym, ustawowym poziomie. Wyniesie więc 3,84 proc. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Emerytury w przyszłym roku wzrosną o 3,84 proc. Tak przynajmniej szacuje rząd
Emerytury w przyszłym roku wzrosną o 3,84 proc. Tak przynajmniej szacuje rząd (money.pl)

Przyjęcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. planowane jest na trzeci kwartał 2020 roku.

"Strona rządowa zaproponowała pozostawienie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na minimalnym ustawowym poziomie - 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 roku" - czytamy w uzasadnieniu.

Rozporządzenie ustala wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym (czyli inflacja) zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz także: mBank webinary odc. 1: Inwestuj jak milioner- to proste!

Do czynnika inflacyjnego można więc dołożyć więcej niż 20 proc. wzrostu średniej pensji. Rząd się jednak nie decyduje.

Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, jest przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, Zazwyczaj obywa się to w czerwcu roku, poprzedzającego waloryzację. W tym roku - ze względu na pandemię, przesunięto je na sierpień.

Rada Ministrów 28 lipca 2020 r. przyjęła "Propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r.", proponując pozostawienie go na minimalnym ustawowym poziomie - 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r.

Jak podano wówczas w komunikacie, prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. wyniesie 103,84 proc. Koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, przy wskaźniku 103,84 proc. oszacowano na ok. 9,6 mld zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
emerytury
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(275)
eris
2 lata temu
Piszący to analfabeci bo nikt z posłów i senatorów nie dostał podwyżki i po co pisać nieprawdę?Ja i tak sie cieszę,że to nie jest waloryzacja POwskiego nierządu rzędu 3 zł. bo tylko na takie kretyństwo było ich stać (( pinnęędzy niima )). Od kilku lat moja emerytura podwyższyła sie znacznie więcej (( godnie )) niz za nierządów PO.Teraz to oni tylko mają jeden cel, nie dla społeczeństwa tylko cały czas obmyslaja jak dorwać sie do władzy i pieniędzy- dla siebie.Nigdy już nie beda nami manipulowac i niech ich szlag trafi.POpuliści.
obywatel
2 lata temu
Pamiętam jak za PO/PSL miałem waloryzacje 2 zł. Za PIS mam 90 zł. = Tylko PIS dba o ludzi.... .
Moja rada, pr...
2 lata temu
Przepraszam bardzo ale jak ja bym tyko liczył na te rewelacyjne podwyżki emerytur to ze swoją ok 2500 zł emeryturą na czysto poszedłbym z torbami, dorabiam sobie spokojne drugie tyle na państwowej posadzie z prawdziwą trzynastką. Zamiast narzekać, jęczeć i latać po lekarzach, lepiej pracować, a dodatkowe pieniądze i aktywność zawodowa wyleczą i odmłodzą oraz przy okazji radzę nie robić za służących i bank bezzwrotnych pożyczek swoim dorosłym dzieciom i ich rodzinkom tylko myśleć o sobie.
emeryt
2 lata temu
Tym ,PO-przednikom pseudo-rządów PO 89 ,życzę jako emeryt aby brakło im w aptece na leki....
Lolo
2 lata temu
ZA PIS !!! +13-14 , godna rewaloryzacja !!! za PO i PSL , było nędznie tu prawda w 100% kazdy by chciał po 10.000 zł i ja . -- Piszcie prawdę a nie jak dzieci bajki komunistyczne czy SB-ckie
...
Następna strona