Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. Nie będzie rekordu dekady

668
Podziel się

3,84 proc. - taka będzie waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję przedłożoną przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. Rząd podjął decyzję
Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. Rząd podjął decyzję (money.pl)
bDHYBCFx

"Rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r." - czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Zgodnie z prognozami, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. wyniesie 103,84 proc. Koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, przy wskaźniku 103,84 proc. oszacowano na ok. 9,6 mld zł - podaje rząd.

bDHYBCFz
Zobacz także: Obejrzyj: Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"

Jak szacowaliśmy w money.pl w ubiegłym tygodniu,wskaźnik mógłby wynosić w przyszłym roku 4,25 proc. Tak wynikało z przewidywań Narodowego Banku Polskiego.

Wskaźnik waloryzacji odpowiada głównie inflacji - czyli wzrostowi cen towarów i usług - w poprzednim roku kalendarzowym. Do tego dochodzi co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (również w poprzednim roku kalendarzowym).

bDHYBCFF

Oznacza to, że zdecydowana większość waloryzacji to utrzymanie wartości tego, co emeryci i renciści już dostają. Mówiąc inaczej: to rekompensata za rosnące ceny w sklepach. I choć do emerytury bądź renty doliczane jest kilkadziesiąt lub kilkaset złotych więcej - to koszyk w sklepie można wypełnić w takim samym stopniu.

Tylko niewielka część waloryzacji to dodatek, który mogą traktować jako podwyżkę. Więc "zysk" seniorów zależy do tego, jak wygląda sytuacja w gospodarce i o ile rosną pensje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHYBCGa
KOMENTARZE
(668)
taka zabawa!
7 miesięcy temu
Już po wyborach drodzy emeryci. Spisaliście sie dobrze, ale teraz dostaniecie szczególnie ci z dużym stażem pracy, figę z makiem. Wolą dawać obibokom.
EMERYT 40 LAT...
7 miesięcy temu
I szybko okazało się,że jesteśmy niepotrzebni. Kto dożyje wyborów za trzy lata to znowu coś mu rzucą z tego pańskiego stołu. Mamy gorzej niż zwierzęta. Po 40 latach pracy 1300 zł na miesiąc.Koszmar. Dzieci i wnuki mają niewiele poszanowania dla nas. Ani kościół ani rząd nie szanują nas również. No chyba,że będziemy bezdomnymi emerytami z samochodami na darowiznę do Torunia.
Józwa
7 miesięcy temu
Nic nie dołożą tylko trochę oddadzą z tego co dzisiaj zabierają .
bDHYBCGb
kikuł
7 miesięcy temu
Chcieliście Dudy i Kaczyńskiego to teraz macie ! Zanim będą następne wybory to wielu emerytów i rencistów , dokona żywota licząc każdy grosz w nędzy i rozpaczy , bo po opłaceniu czynszu i prądu nie starczy nawet na szczaw i mirabelki , nie mówiąc już o kurzych łapkach i podrobach. Sami zgotowaliście sobie ten los 12 lipca , wierząc w gruszki na wierzbie , błaznowi i kłamcy.
bp56
7 miesięcy temu
przecież było to wiadome
...
Następna strona