Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. Nie będzie rekordu dekady

667
Podziel się:

3,84 proc. - taka będzie waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję przedłożoną przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. Rząd podjął decyzję
Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. Rząd podjął decyzję (money.pl)

"Rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r." - czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Zgodnie z prognozami, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. wyniesie 103,84 proc. Koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, przy wskaźniku 103,84 proc. oszacowano na ok. 9,6 mld zł - podaje rząd.

Zobacz także: Obejrzyj: Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"

Jak szacowaliśmy w money.pl w ubiegłym tygodniu,wskaźnik mógłby wynosić w przyszłym roku 4,25 proc. Tak wynikało z przewidywań Narodowego Banku Polskiego.

Wskaźnik waloryzacji odpowiada głównie inflacji - czyli wzrostowi cen towarów i usług - w poprzednim roku kalendarzowym. Do tego dochodzi co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (również w poprzednim roku kalendarzowym).

Oznacza to, że zdecydowana większość waloryzacji to utrzymanie wartości tego, co emeryci i renciści już dostają. Mówiąc inaczej: to rekompensata za rosnące ceny w sklepach. I choć do emerytury bądź renty doliczane jest kilkadziesiąt lub kilkaset złotych więcej - to koszyk w sklepie można wypełnić w takim samym stopniu.

Tylko niewielka część waloryzacji to dodatek, który mogą traktować jako podwyżkę. Więc "zysk" seniorów zależy do tego, jak wygląda sytuacja w gospodarce i o ile rosną pensje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(667)
Alina
2 lata temu
Wszyscy dostaną 13 a ci co mają mało pełną 14. Także aż tak nie płaczcie. A może wskaźnik też podskoczy.
emerytka
2 lata temu
jak mozna mówić że waloryzacja rekompensuje podwyżki i jeszcze coś ponadto zostaje emerytą.! kłamstwo to wzrost o 130 zł za śmieci ,to waloryzacja nawet tego nie rekompensuje, a jeszcze podwyżka za prąd, potem idą czynsze itd
jovi
2 lata temu
Wspanialy ten rzad ,caly czas mysli o emerytach,pomimo pandemi staraja sie o Nas.Dziekujemy ,przypomina mi sie ,wypowiedz klasyka........,,,.... ,Ni ma piniedzy i nie bedzie>>>>>>>A tu masz dla emerytow sa pieniadze i beda zawsze takie jakie beda mozliwe ,a nie 2 zl.
Andrzej
2 lata temu
Rzuciłem palenie mam 900 zł podwyżki szczęśliwy emeryt
sagz
3 lata temu
Heheheh, a mało nie pobiły mnie emeryty, jak im mówiłem, że ich zrobią w konia po wyborach. Brawo, jak ja się cieszę z tego. Co otumanionym ludziom po rozumie, jak widać, że go nie mają.
...
Następna strona