Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Pensja minimalna w 2021 roku nie wzrośnie do 3 tys. zł. Rząd przedstawia nową propozycję

839
Podziel się

Podniesienia płacy minimalnej do poziomu 3 tys. złotych nie będzie. Wycofanie się z wyborczej obietnicy rząd tłumaczy skutkami koronawirusowego kryzysu i wykłada na stół nową propozycję. W 2021 roku pensja minimalna ma zostać podniesiona do poziomu 2800 zł.

Płaca minimalna 2021. Rząd Mateusza Morawieckiego przedstawił nową propozycję.
Płaca minimalna 2021. Rząd Mateusza Morawieckiego przedstawił nową propozycję. (PAP)
bDKupmPV

2800 zł brutto - tyle ma wynieść płaca minimalna w 2021 roku. Zarabiający najniższą krajową muszą zatem zapomnieć o obietnicy z zeszłego roku, kiedy to prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że pensja minimalna wzrośnie w 2021 roku do poziomu 3 tys. złotych.

Na decyzję o zmniejszeniu wzrostu wysokości płacy minimalnej ma wpływ kryzys, jaki dotknął nasz kraj w związku z wystąpieniem koronawirusa SARS-CoV-2. To właśnie przez niego Polskę dotknie m.in. recesja.

Podwyżka wynagrodzenia minimalnego o 200 złotych brutto nie zadowala ani związków zawodowych, ani przedstawicieli pracodawców. Pierwsi chcą, aby rząd wykonał obietnicę szefa obozu Zjednoczonej Prawicy, drudzy natomiast nie chcą słyszeć o jakiejkolwiek podwyżce.

bDKupmPX
Zobacz także: Obejrzyj: Płaca minimalna w górę? Wiceminister pracy: jesteśmy za podwyżką

Jak podaje Rada Ministrów w komunikacie, 2800 zł brutto oznacza wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł).

"W rezultacie w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r. Przyjęcie tej propozycji spowoduje zwiększenie wydatków budżetu państwa o ok. 385,8 mln zł" - czytamy.

bDKupmQd

"Proponowana minimalna stawka godzinowa w 2021 r. ma wynieść 18,30 zł (w 2020 r. było to 17 zł). Przyjęcie tej propozycji spowoduje zwiększenie wydatków budżetu państwa o ok. 2,5 mln zł" - zaznaczono.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia co roku ustala rząd po negocjacjach z Radą Dialogu Społecznego. Zwykle Rada Ministrów musi swoje propozycje przedstawić do połowy czerwca, tym razem jednak, z powodu pandemii, negocjacje się opóźniły.

Po tym jak w 2020 roku najniższe wynagrodzenie wzrosło do 2600 złotych brutto - o 350 złotych w stosunku do 2019 roku - prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał kolejne wzrosty. W 2021 roku pensja minimalna miała wynieść 3 tys. złotych, a w 2023 roku - 4 tys. złotych. Teraz wiadomo już, że celu na przyszły rok nie uda się zrealizować.

Minimalne wynagrodzenie otrzymuje obecnie ok. 1,5 mln zatrudnionych, czyli 17 proc. wszystkich pracowników.

bDKupmQe

Zmienią się również zasady w wynagrodzeniach w budżetówce. Premier Mateusz Morawiecki już w kwietniu zapowiadał, że rząd będzie starał się zaszczepić w administracji centralnej "gen oszczędności". Teraz już wiadomo, że za owym "genem" kryją się m.in. zamrożenia podwyżek pensji urzędników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKupmQy
KOMENTARZE
(839)
ANNA
7 miesięcy temu
Wybory się odbyły, skończyły się obiecanki-cacanki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PIS-dzielec
7 miesięcy temu
A jeszcze wczoraj mówiłeś,że doganiamy Niemcy!!
Olinka
7 miesięcy temu
A genu oszczędności dla ministrów nie planują? Nadal premie po 100 tys. sobie przydzialają.
bDKupmQz
SEBA
7 miesięcy temu
już pokazują gdzie mają obietnice wyborcze,OSZUŚCI
Adam
7 miesięcy temu
Zostaliśmy oszukani , po wyborach . Słowo Kaczyńskiego nic nie znaczy
...
Następna strona