Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Szykuje się walka o pensje minimalną. Obiecanych 3 tys. zł nie będzie

203
Podziel się:

Obietnice wzrostu pensji minimalnej do 3 tys. złotych można włożyć między bajki. Według nieoficjalnych informacji najniższe wynagrodzenie ma w przyszłym roku wzrosnąć o zaledwie 116 złotych.

Wzrost płacy minimalnej. Rząd zaproponuje niewielką podwyżkę.
Wzrost płacy minimalnej. Rząd zaproponuje niewielką podwyżkę. (money.pl)

Wysokość minimalnego wynagrodzenia co roku ustala rząd po negocjacjach z Radą Dialogu Społecznego. Zwykle Rada Ministrów musi swoje propozycje przedstawić do połowy czerwca, tym razem jednak, z powodu pandemii, negocjacje się opóźniły.

Oficjalną propozycję rząd ma przedstawić we wtorek. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", obietnice PiS z zeszłego roku można włożyć między bajki. Bo minimalna pensja ma w przyszłym roku wynieść 2716 złotych brutto.

Po tym, jak w 2020 roku najniższe wynagrodzenie wzrosło do 2600 złotych brutto - o 350 zł w stosunku do 2019 roku - prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał kolejne wzrosty. W 2021 roku pensja minimalna miała wynieść 3 tys. złotych, a w kolejnym roku 4 tys. złotych.

Zobacz: Zadłużenie państwa po pandemii. "Szansą projekty za unijne pieniądze"

Na propozycję podwyżki o 116 złotych nie zgadzają się związkowcy.

– Prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecywał, że od 2021 r. najniższa płaca wyniesie 3000 zł. Liczymy, że lider rządzącego ugrupowania nie rzucił obietnicy na wiatr, tylko opierał ją o wiarygodne wyliczenia – mówi "Faktowi" wiceszef OPZZ Piotr Ostrowski i zapowiada, że w związku z kryzysem związek zaproponuje jeszcze wyższą podwyżkę - do 3100 złotych.

Z kolei przedstawiciele pracodawców nie chcą słyszeć o żadnej podwyżce. Bo kryzys sprawił, że na zwiększenie pensji ich nie stać.

- W opinii przedsiębiorców trudno będzie zaakceptować jakikolwiek wzrost płacy minimalnej, mimo że inflacja na pewno, mimo prognozowanego spadku w II połowie roku, będzie wysoka. W perspektywie 2021 roku kluczowa będzie ochrona miejsc pracy i ograniczanie redukcji zatrudnienia, co niestety w opinii pracodawców będzie nie do uniknięcia - mówi "Wyborczej" prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Minimalne wynagrodzenie otrzymuje obecnie ok. 1,5 mln zatrudnionych, czyli 17 proc. wszystkich pracowników.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(203)
Polak
3 lata temu
Jak podwyżki o parę złotych na pensje to płacz tak zwanych przedsiębiorców że to gospodarkę zrujnuje ale jak wypłaty miliardów z tarczy które idą na luxusy to mają w głębokim podważaniu gospodarkę i pracowników sprowadzą Ukraińców Białorusinów i innych i jakoś to będzie szkoda tylko naszych dziadków że walczyli o Polskę dla współczesnego złodzieja!
ZSO
4 lata temu
J.Kaczyński musi zdawać sobie sprawę z tego iż niespełnienie obietnicy w sprawie podwyższenia płacy minimalnej sprawi przegraną PiSu w najbliższych wyborach! Polacy mają dosyć pracy za grosze na śmieciowych umowach.
Closs
4 lata temu
Będzie na pewno jeszcze rok się nie skończył potem może skakać o te 300 zł
Inflacyjka bi...
4 lata temu
Spokojnie, już niedługo każdy bedzie zarabiał miliony
Długo
4 lata temu
Glosujta dalej na pisa
...
Następna strona