Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
28.07.2020 06:50

Szykuje się walka o pensje minimalną. Obiecanych 3 tys. zł nie będzie

Obietnice wzrostu pensji minimalnej do 3 tys. złotych można włożyć między bajki. Według nieoficjalnych informacji najniższe wynagrodzenie ma w przyszłym roku wzrosnąć o zaledwie 116 złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Wzrost płacy minimalnej. Rząd zaproponuje niewielką podwyżkę.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia co roku ustala rząd po negocjacjach z Radą Dialogu Społecznego. Zwykle Rada Ministrów musi swoje propozycje przedstawić do połowy czerwca, tym razem jednak, z powodu pandemii, negocjacje się opóźniły.

Oficjalną propozycję rząd ma przedstawić we wtorek. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", obietnice PiS z zeszłego roku można włożyć między bajki. Bo minimalna pensja ma w przyszłym roku wynieść 2716 złotych brutto.

Po tym, jak w 2020 roku najniższe wynagrodzenie wzrosło do 2600 złotych brutto - o 350 zł w stosunku do 2019 roku - prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał kolejne wzrosty. W 2021 roku pensja minimalna miała wynieść 3 tys. złotych, a w kolejnym roku 4 tys. złotych.

Zobacz: Zadłużenie państwa po pandemii. "Szansą projekty za unijne pieniądze"

Na propozycję podwyżki o 116 złotych nie zgadzają się związkowcy.

– Prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecywał, że od 2021 r. najniższa płaca wyniesie 3000 zł. Liczymy, że lider rządzącego ugrupowania nie rzucił obietnicy na wiatr, tylko opierał ją o wiarygodne wyliczenia – mówi "Faktowi" wiceszef OPZZ Piotr Ostrowski i zapowiada, że w związku z kryzysem związek zaproponuje jeszcze wyższą podwyżkę - do 3100 złotych.

Z kolei przedstawiciele pracodawców nie chcą słyszeć o żadnej podwyżce. Bo kryzys sprawił, że na zwiększenie pensji ich nie stać.

- W opinii przedsiębiorców trudno będzie zaakceptować jakikolwiek wzrost płacy minimalnej, mimo że inflacja na pewno, mimo prognozowanego spadku w II połowie roku, będzie wysoka. W perspektywie 2021 roku kluczowa będzie ochrona miejsc pracy i ograniczanie redukcji zatrudnienia, co niestety w opinii pracodawców będzie nie do uniknięcia - mówi "Wyborczej" prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Minimalne wynagrodzenie otrzymuje obecnie ok. 1,5 mln zatrudnionych, czyli 17 proc. wszystkich pracowników.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, pieniądze, pensja minimalna, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-07-2020

PolakHIHI ale PIS wyrolował ludzi. Tak będzie z wszystkimi obietnicami.

28-07-2020

babcia srapciaKaczynski podniesie minimalna pensje z wlasnej emerytury , zna sie na ekonomi jak wilk na gwiazdach

28-07-2020

dobrzegadaPrzecież to było do przewidzenia , dużo obiecanek , które nie będą spełnione , naiwni ludzie nigdy się nie nauczą , a teraz mamy co mamy , a będzie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (202)