Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Płaca minimalna 2021. Solidarność spuszcza z tonu

348
Podziel się:

Już nie 3000 złotych, jak w zeszłorocznej kampanii wyborczej zapowiadał Jarosław Kaczyński, ale 2800 złotych. Tyle może wynieść w przyszłym roku płaca minimalna. To propozycja... "Solidarności". To o tyle ciekawe, że zazwyczaj związkowcy o jakichkolwiek ustępstwach nie chcą słyszeć.

"Solidarność" bierze pod uwagę, że płaca minimalna w 2021 roku może wynieść mniej niż zapowiadał rząd.
"Solidarność" bierze pod uwagę, że płaca minimalna w 2021 roku może wynieść mniej niż zapowiadał rząd. (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett)

Jak poinformowała w piątek przed południem "Solidarność", związkowcy zdają sobie sprawę z trudnych warunków makroekonomicznych. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która odbiła się na finansach nie tylko prywatnych firm, ale i całego budżetu.

Jak mocno? Tego na razie nie wiemy. "Do końca miesiąca rząd ma przedstawić dane makroekonomiczne, które są podstawą do rozpoczęcia prac nad przyszłorocznym budżetem, w tym nad wysokością płacy minimalnej" - głosi komunikat "S".

Co jednak najciekawsze, związkowcy już zapowiedzieli, jakiej podwyżki płacy minimalnej spodziewają się w przyszłym roku. Przypomnijmy, że obecnie wynosi ona 2600 zł brutto za pełen etat.

Zobacz także: Obejrzyj: Pensja minimalna. "3 tys. zł byłoby nieodpowiedzialne"

"Jeszcze przed formalnym rozpoczęciem rozmów w ramach Rady Dialogu Społecznego pojawiają się w mediach kwoty oraz sugestie niektórych rządowych urzędników co do wysokości tego wzrostu. Takie wrzutki medialne jednoznacznie oceniam jako próbę podważania obowiązujących w Polsce zasad dialogu trójstronnego" - informuje "Solidarność".

I sama proponuje kwotę. - Moim zdaniem jej wzrost nie powinien być niższy niż 200 zł, co oznacza, że przyszłoroczna płaca minimalna powinna wynosić co najmniej 2800 zł - informuje przewodniczący Piotr Duda.

- Mamy świadomość trudnej sytuacji na rynku pracy, która w pracach nad przyszłorocznym budżetem wymaga od wszystkich partnerów społecznych odpowiedzialności i rozwagi. Biorąc jednak pod uwagę zapowiedzi rządu o aktywnym stymulowaniu gospodarki w walce z kryzysem nie można pomijać istotnej roli płacy minimalnej w tym procesie - poinformował przewodniczący "Solidarności".

- 3 tys. zł brutto w 2020 r. i 4 tys. zł brutto w 2023 r. - tak ma rosnąć w Polsce wynagrodzenie minimalne według zapowiedzi prezesa PiS.

Skokowa podwyżka płacy minimalnej była wielokrotnie krytykowana przez ekonomistów. Wygląda na to, że w przyszłym roku zapowiedzi nie uda się zrealizować. Rzadko bowiem zdarza się, by rząd zaproponował płacę minimalną aż o 200 zł wyższą niż to, czego domagają się związkowcy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(348)
głosowałam na...
4 lata temu
Prezes jest w porządku, tylko nie ma najlepszych doradców. Nie mieliśmy wyboru, PO ograbiłoby Polskę do reszty. Wiem, że zaraz wyskoczą wyborcy Konfederacji... niestety mają za mały zasięg (to wina również tego jakie mamy media, i te publiczne i komercyjne, każde stoi tylko za jedną opcją, drugą opluwa, a o innych czasami coś wspomni, żeby nie było za nudno). Natomiast chciałam zauważyć, że podrożały niektóre środki higieniczne, pomimo zapewnień prezydenta w Olkuszu o obniżce na nie stawki VAT. Tylko co on sam może zdziałać? A tam musztarda to nie wiem xD
olo
4 lata temu
to ten pan z uśmiechem na ustach 5 lat temu obiecał emerytury po 40 latach pracy
karol
4 lata temu
zrobić strefę wolną od różnych Dud
hen
4 lata temu
Żadna "Solidarność" tylko przyczepka PiS. Prawdziwa "Solidarność" już dawno przestała istnieć. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie powyżej. Dwóch Dudów stanęło obok i robią co im "geniusz" każe.
Dudki dwa
4 lata temu
trza się brać za robota a nie bojki opowiadoć.
...
Następna strona