Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Waloryzacja rent i emerytur. Rząd zdecydował

469
Podziel się:

Podwyżka rent i emerytur od marca 2022 r. ma wynieść 4 proc. W Dzienniku Ustaw już opublikowano rządowe rozporządzenie. Świadczenia nie wzrosną spektakularnie.

Waloryzacja rent i emerytur. Rząd zdecydował
Tempo wzrostu cen jest najwyższe od 10 lat. Waloryzacja będzie 4 proc. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEBZDAol

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie rozporządzenie dotyczące przyszłorocznej waloryzacji.

Mimo, że jak przypomina dziennik Fakt, jeszcze przed wyborami PiS zapowiadało, że na stałe wprowadzi waloryzację kwotowo-procentową nie niższą niż 70 zł brutto miesięcznie, to już wiadomo, że nic z tego. Będzie ona procentowa i wyniesie 4 proc. Mniej niż oczekiwano.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. "To się emerytom należy"
bEBZDAon

Siła nabywcza świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostem cen stale spada, mówiąc wprost seniorów na coraz mniej jest stać.

W związku z rekordowo wysoką inflacją, sięgającą już 5 proc., eksperci zakładali, że waloryzacja w 2022 powinna wynieść wynieść nawet 5,4 proc.

Rząd zdecydował jednak inaczej. Przy 4 proc. waloryzacji minimalna emerytura wzrosłaby o 50 zł brutto, czyli 41 zł na rękę - wylicza dziennik.

bEBZDAot

Na świadczenia w przyszłym roku ma trafić dodatkowe 10,5 mld zł. Tak zwana trzynastka wyniosłaby 1063,49 zł na rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBZDAoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(469)
shd
3 tyg. temu
no bo z czego by sobie dali, złodziejstwo jak zwykle
kolo
4 tyg. temu
Dosyć, że waloryzacja została ustalona na 4% (poniżej zakładanej przez fachowców inflacji) to jeszcze ci co mają emeryturę powyżej 4900 zł brutto stracą na tzw. Nowym Ładzie. Dlaczego? Ponieważ od emerytury brutto zostanie pobrane 9% na ubezpieczenie społeczne, a powyżej 2500 zł także podatek 17% (do 120 tys. zł dochodu w roku). Czyli mówiąc krótko - jeżeli ktoś ma emeryturę 2500 zł brutto będzie miał ją pomniejszoną o te 9%, czyli 225 zł (na rękę będzie dostawał 2275 zł). Propaganda o 30000 zł wolnych od podatku nie zawiera jasnej informacji, że od tej kwoty zostanie pobrana składka (nie nazywana podatkiem) na ubezpieczenie zdrowotne. Będzie to 2700 zł. Reasumując: do 30000 zł emerytury brutto w roku zostanie pobrane 9% na składkę ubezpieczeniową, a powyżej tej kwoty w sumie 26% (w tym 9% na ubezpieczenie zdrowotne i 17% podatku). Tak wygląda ten niby nowy ład.
J77
miesiąc temu
to żenada rzadu PiS
bEBZDAoP
Ghost Rider
miesiąc temu
Lecą w ciiiolllla inflacja powyżej podwyżki jaja sobie robia
Jola
miesiąc temu
Nic nowego sobie góry nam nic
...
Następna strona