Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Waloryzacja rent i emerytur. Związki walczą z rządem o kilkadziesiąt złotych

179
Podziel się:

Centrale związkowe chcą, by rząd uwzględnił wyższy niż minimalny odsetek wzrostu wynagrodzeń. Dałoby to emerytom dodatkowe kilkadziesiąt złotych do przyszłorocznej emerytury. Rząd jednak ustąpić nie zamierza.

Waloryzacja rent i emerytur. Związki walczą z rządem o kilkadziesiąt złotych
Już przy najniższej emeryturze 1064,44 zł różnica między propozycjami rządu i związków to ponad 10 zł miesięcznie. (money.pl, Rafał Parczewski)

Rząd podnosi emerytury o wskaźnik waloryzacji. Ustala się go w oparciu o odsetek wzrostu wynagrodzeń oraz inflację emerycką. To właśnie ten pierwszy składnik stał się kością niezgody między rządem a centralami związkowymi - pisze "Super Express".

Dlaczego? Bowiem rząd upiera się przy minimalnym 20 proc. wzroście wynagrodzeń, a związkowcy chcą 50 proc. To istotna różnica z punktu wiedzenia portfela emeryta. Już przy najniższej emeryturze 1064,44 zł różnica między propozycjami to ponad 10 zł miesięcznie.

Jeszcze w maju rząd proponował waloryzację na poziomie 4,3 proc., ale przy minimalnym 20 proc. wzroście wynagrodzeń. Solidarność i Forum Związków Zawodowych zakładały 50 proc. co przełożyłoby się na 4,75 proc. waloryzacji.

Zobacz także: Inflacja galopuje, minister uspokaja. To koniec drastycznych podwyżek?

Kilka dni temu rząd jednak przedstawił nową propozycję wzrostu emerytur o 4 proc. opierają ją na niższej inflacji 3,4 proc. i wciąż minimalnym wzroście wynagrodzeń.

Związkowcy są rozgoryczeni, bo jak przekonują na koniec roku inflacja będzie pewnie wyższa, a rząd się upiera. Wiceminister Stanisław Szwed na łamach "SE" uspokaja, że przecież emeryci dostaną bonus, ponieważ najniższe emerytury zostaną zwolnione z podatku.

Dodatkowo ma być jeszcze trzynastka. Te argumenty jednak nie przekonują centrale związkowe, bo emerytom potrzeba wyższych emerytur, a nie jedynie dodatków do nich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(179)
Normalny emer...
rok temu
Nie róbcie ze wszystkich polskich emerytów jakiś dziadów proszlanych, bo wielu z nas żyje na o wiele wyższym poziomie niż te młode zadłużone po uszy gołodupce, wytatuowne i w podartych portkach. Jeżdżę co roku na wczasy w słowackie Tatry na wody termalne dla zdrowości, Beszeniowa i spotykam tam wielu swoich rówieśników emerytów polskich, zadowoleni, dobrze utrzymani, dobre samochody, hotele i pensjonaty i nie sa jakimiś ubogmi dziadami spod kościoła.
kewals
rok temu
ZWIĄZKOWCY A GDZIE OBIECANE EMERYTURY STAŻOWE WIDAĆ ZE KRÓTKĄ MACIE PAMIĘĆ A O PIS SIĘ NIE MARTWCIE ONI JUŻ PRZYSZŁE WYBORY PRZEGRALI NIM SIĘ ROZPOCZĘŁY JAK DO WRZESNIA 2021 ROKU NIE BĘDZIE EMERYTUR OBIECANYCH STAZOWYCH TO MOGĄ SIĘ PAKOWAĆ SKOŃCZĄ JAK SLD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! POLAKÓ NIE WOLNO KŁAMAĆ .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
rencista
rok temu
Wsadzcie se gdzieś te 10 zł, oni są poprostu żałośni, inflacja wszystko zżera. Chcemy podwyżki o 100 zł jak obiecywali, że będą podnosić. Już raz nie dotrzymali słowa ale chyba, że oni uważają, że da się wyżyć za 1066 zł, bo przecież zawsze podają kwote brutto
grabarz
rok temu
Emerycie! Poprzyj PiS czynem! Umrzyj przed terminem!
zcx
rok temu
HAHA. A Kaczyńskiemu emerytura w 5 lat urosła z niecałych 4000 tysięcy do niecałych 8000.
...
Następna strona