Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

We Francji chcą podnieść wiek emerytalny. Premier: to nie podlega negocjacjom

110
Podziel się:

Podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat nie jest już kwestią negocjacji - ogłosiła w niedzielę premier Francji Elisabeth Borne. To główne założenie forsowanej przez rząd reformy emerytalnej, przeciwko której we wtorek w całym kraju odbędą się kolejne protesty.

We Francji chcą podnieść wiek emerytalny. Premier: to nie podlega negocjacjom
Protesty przeciwko rządowej reformie emerytalnej we Francji (GETTY, SOPA Images)
To kompromis, który zaproponowaliśmy po wysłuchaniu organizacji pracodawców i związków zawodowych, po dyskusjach z różnymi grupami parlamentarnymi (...) to konieczne, by zapewnić równowagę systemu" - mówiła premier Borne w stacji France Info.

Zaznaczyła, że podwyższenie wieku emerytalnego to sprawa, która "już nie podlega negocjacjom". Dodała, że jest otwarta na rozmowy o sytuacji emerytalnej kobiet, czyli większym uwzględnieniem czasu, który poświęciły na macierzyństwo i edukację. Zaznaczyła jednocześnie, że "ta reforma chroni kobiety".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Oni uratowali system". Rostowski o podnoszeniu wieku emerytalnego

Wiek emerytalny we Francji. Rząd planuje reformę

W poniedziałek rządowy projekt zacznie być procedowany w komisji Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu. Zgłoszono do niego ponad 7 tys. poprawek, głównie przez deputowanych lewicy, którzy chcą wydłużyć procedurę - zaznacza agencja AFP.

Ponieważ wspierająca prezydenta Emmanuela Macrona koalicja nie ma większość, reforma może zostać przegłosowana dzięki głosom centroprawicowej partii Republikanie, która stara się uzyskać jak największe koncesje za swoje poparcie - dodaje AFP. Uzupełnia, że rząd będzie też musiał poradzić sobie z własnymi posłami, z których wielu wzywa do zmian w projekcie i wyraża się niechętnie o obecnym kształcie reformy.

Koalicja największych francuskich central związkowych zapowiedziała na wtorek kolejne, ogólnokrajowe protesty i strajki przeciwko reformie. W poprzednich, 19 stycznia, brało udział ponad milion osób. We wtorek będą strajkować m.in. nauczyciele, urzędnicy służby cywilnej i pracownicy transportu. Sondaże wskazują na coraz większy opór społeczeństwa wobec reformy - informuje AFP.

Jesteśmy na dobrej drodze, by protesty były jeszcze liczniejsze - powiedziała Celine Verzeletti z centrali CGT. "Ludzie są coraz bardziej nieprzychylni temu projektowi i ta opinia staje się coraz bardziej powszechna" - zaznaczył szef centrali związkowej CFDT Laurent Berger.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(110)
malek
rok temu
Najpierw trzeba zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Obecna sytuacja, w której prawo do obniżonego wieku emerytalnego zależy wyłącznie od płci i nie ma żadnego związku z jakimikolwiek obiektywnymi warunkami społecznymi czy ekonomicznymi, jest jaskrawym naruszeniem art. 33 Konstytucji RP, który stanowi, że kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym, a w szczególności mają równe prawo do zabezpieczenia społecznego. Jeżeli Polacy uważają, że tak być nie powinno, to trzeba sobie zmienić Konstytucję, a nie łamać jej zapisy i udawać, że nic się nie dzieje. Bo Konstytucja, którą interpretuje się wedle własnego uznania i której przestrzega się tylko tam, gdzie to akurat pasuje, jest wyłącznie bezwartościowym zestawieniem pobożnych życzeń.
matka
rok temu
ludzie których zdrowie sprzyja i chcą pracować niech pracują dalej a kobiety to nie maszyna wychodzi w tym momencie dyskryminacja . wychowałam 4 dzieci trzeba było wziąć urlop żeby je wychować . każdy ten dzień został pomniejszony w ZUS przy wyliczaniu emerytury zwolnienia lekarskie dzieci chorowały /. emerytura pomniejszona o wiele . o co chodzi chowamy nowe pokolenie dla kraju i siebie a co w zamian dostajemy . i idea zwiększenia dla kobiet wieku emerytalnego a kto wyceni nasza prace wychowywania dzieci . jest to praca nigdy nie wyceniona. jawna dyskryminacja . kiedy dzieci dorosną matka w zamian dostaje najniższą emeryturę . to fakt
Solidarność
rok temu
Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
DEREK
rok temu
u nas obnizyli wiek i orza do smierci -i to rozumiem -reforma
kamis
rok temu
Trzeba zauważyć, że tam wszyscy(!) łącznie z mundurówką. Jedynie formacji, kótra w bezpośrednim działaniu jest jak antyter. do 55 lat. My utrzymujemy młode byki łącznie z celnikami!
...
Następna strona