Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ofe
03.01.2006 14:01

Aktywa OFE wzrosły w grudniu o 4,7 proc.

Wartość aktywów netto otwartych funduszy emerytalnych wzrosła w grudniu w stosunku do listopada o 3,83 mld zł, czyli o 4,7 proc., i osiągnęła poziom 86,08 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wartość aktywów netto otwartych funduszy emerytalnych wzrosła w grudniu w stosunku do listopada o 3,83 mld zł, czyli o 4,7 proc., i osiągnęła poziom 86,08 mld zł - poinformował we wtorek ośrodek analityczny Analizy Online. *
Grudniowy wynik, osiągnięty przez otwarte fundusze emerytalne, cechował się drugim największym przyrostem aktywów w historii rynku emerytalnego. Wyższy wypracowano tylko we wrześniu 2005 roku.

"W wypracowaniu tak imponującego rezultatu pomogła w szczególności fantastyczna końcówka roku na GPW w Warszawie oraz dobry sentyment na rynku papierów skarbowych" - napisano w raporcie.

Według szacunków ośrodka Analizy Online osiągnięty przez OFE wynik z zarządzania przyczynił się do wzrostu wartości aktywów netto funduszy o 1,85 mld zł.

Natomiast znacznie mniejszy od ubiegłorocznej średniej (1,17 mld zł) był grudniowy przelew z ZUS-u, gdyż wyniósł zaledwie 0,73 mld zł.

Jak podał ośrodek Analizy Online, na wzrost aktywów wpłynęło również rozliczenie na początku grudnia dodatnich przepływów z listopadowej sesji transferowej.

Grudniowa dynamika zmian wartości aktywów netto poszczególnych funduszy wahała się od 3,8 proc. w przypadku OFE Pocztylion do 8,1 proc. dla OFE Ergo Hestia i 8,9 proc. w przypadku OFE Winterthur.

"Tak znaczący spread pomiędzy ww. funduszami to głównie efekt rozliczenia dodatnich przepływów z listopadowej sesji transferowej, które nominalnie były najwyższe w Winterthurze, ING NNP oraz Ergo Hestii" - napisano w raporcie.

Z kolei największą dynamikę wzrostu udziału w rynku odnotowały OFE Winterthur (+15 pkt. bazowych) i OFE Ergo Hestia (+7 pkt. bazowych), zaś najwięcej straciły OFE CU (-15 pkt. bazowych) oraz OFE ING NNP (-8 pkt. bazowych).

Udział w rynku czterech największych funduszy obniżył się w grudniu o 24 pkt. bazowe do najniższego historycznie poziomu 72,23 proc.

W skali całego 2005 roku najwyższą dynamikę wzrostu aktywów zanotowały fundusze Winterthur (65,3 proc.) oraz Ergo Hestia (49,7 proc.), natomiast najniższą, podobnie jak przed rokiem, Skarbiec-Emerytura (21 proc.).

Pozycję rynkową najbardziej umocniły w ubiegłym roku OFE Winterthur (wzrost udziału w rynku o 49 pkt. bazowe) oraz OFE ING NNP (wzrost o 43 pkt. bazowe), zaś największą stratę pod tym względem poniosły OFE CU (spadek o 34 pkt. bazowych) i OFE Skarbiec-Emerytura (spadek o 38 pkt. bazowych).

W ciągu minionych 12 miesięcy drugofilarowe aktywa zwiększyły się o 23,45 mld zł. W ujęciu nominalnym ubiegłoroczny wzrost był aż o 5,66 mld zł większy od zanotowanego w 2004 roku.

Dynamika przyrostu aktywów w 2005 roku (37,4 proc.) była tylko nieco mniejsza niż rok wcześniej (39,7 proc.), wciąż jednak pozostawała na relatywnie wysokim poziomie.

"Rekordowe wzrosty wartości aktywów funduszy emerytalnych były przede wszystkim pochodną znakomitej koniunktury na rynku akcji (zwłaszcza w drugim półroczu) oraz niezłej na rynku instrumentów skarbowych (w szczególności w pierwszej połowie roku), jak też rekordowych transferów składek i obligacji skarbowych z ZUS-u (w sumie wyniosły one 14,02 mld zł - o 2,6 mld zł więcej niż w 2004 r.)" - napisali w raporcie analitycy ośrodka Analizy Online.

Tagi: ofe, aktywa, emerytury, wiadomości, porady
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz