Notowania

Balcerowicz krytykuje plany ograniczenia OFE

Podkreślił, że nie można karać 16 milionów Polaków, którzy oszczędzają w OFE, za nierzetelne reklamy niektórych funduszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Leszek Balcerowicz krytykuje rządowe plany, dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych. Były wicepremier powiedział w radiowej Jedynce, że likwidacja OFE lub przejęcie zgromadzonych tam środków przez budżet będzie niekorzystne dla przyszłych emerytów, gospodarki i wiarygodności Polski.

- _ Z jednej strony jest próba nacjonalizacji środków z OFE, co sugeruje wicepremier Jacek Rostowski, a z drugiej interesy milionów Polaków, którzy powierzyli swoje pieniądze Funduszom, korzyści gospodarcze i zaufanie do instytucji państwa _ - stwierdza Balcerowicz.

Były wicepremier podkreśla, że zaufanie inwestorów do polskiego państwa już zostało nadwątlone, a specjaliści od rynku kapitałowego ostrzegają przed jego destabilizacją w razie przejęcia pieniędzy z OFE.

Leszek Balcerowicz uznał za niewystarczające dotychczasowe zapowiedzi przedstawicieli rządu, że OFE nie zostaną zlikwidowane. Jego zdaniem, rząd powinien podnieść składki na OFE do 3.6 procent i zdecydowanie zdementować zamiary przeniesienia części środków z OFE do ZUS.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/203574.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ministerstwo;rzad;nie;chce;nacjonalizacji;ofe,72,0,1286984.html) *Ministerstwo o nacjonalizacji OFE * Rząd nie planuje częściowej ani całkowitej nacjonalizacji otwartych funduszy emerytalnych.

Zdaniem Balcerowicza, byłaby to częściowa nacjonalizacja. Potrzebne jest też zapewnienie rządu, że nie będą wprowadzane rozwiązania legislacyjne, zniechęcające do oszczędzania w OFE. Były wicepremier dodał, że jest prowadzona nieuczciwa kampania propagandowa przeciwko OFE.

Podkreślił, że nie można karać 16 milionów Polaków, którzy oszczędzają w OFE, za nierzetelne reklamy niektórych funduszy. Balcerowicz zarzucił też Rostowskiemu, że wypaczył propozycje przedstawione przez OFE i buduje _ czarną propagandę _. Były wicepremier wyraził opinię, że wzrost gospodarczy w tym roku będzie niższy, niż przewidywał rząd. Podkreślił jednak, że problemem nie jest wysokość wzrostu, ale groźba trwałego spowolnienia gospodarczego.

Jeśli regulacje dotyczące pracy i przedsiębiorczości będą takie, jak obecnie, to Polska przestanie doganiać kraje zachodnie. Młodym Polakom będzie się więc bardziej opłacało emigrować niż pozostać z kraju. Balcerowicz dodał, że ewentualna nowelizacja budżetu nie będzie tragedią. Trzeba jednak zadać pytanie, dlaczego założenia budżetu były bardziej optymistyczne, niż twierdzili specjaliści.

Czytaj więcej w Money.pl
Jacek Rostowski porażony propozycjami OFE - _ To, co proponują towarzystwa emerytalne, to nie emerytury _ - grzmi wicepremier i minister finansów. Zapowiada też zmiany w budżecie.
Po trzech miesiącach w kasie państwa brakuje ponad 24 mld zł To już prawie 70 procent z dopuszczonego na ten rok deficytu.
Minister gospodarki uspokaja w sprawie OFE Zgodnie z zapowiedzią Donalda Tuska, propozycje dotyczące przyszłości OFE rząd ma przedstawić w maju.
Tagi: obniżenie składki do ofe, balcerowicz, ofe, budżet, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz