Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będą kolejne zmiany w emeryturach?

Posłowie wzięli się za rządowe projekty podniesienia wieku emerytalnego i zmian w mundurówkach. PiS i SLD próbują....

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Sejmowa komisja nadzwyczajna rozpoczęła prace nad rządowym projektem zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. W planie komisja ma także rozpatrzenie projektu w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. *

Szef komisji Sławomir Neumann z PO zapowiedział wcześniej, że komisja chce tak pracować, by tzw. drugie czytanie obu projektów w Sejmie odbyło się podczas posiedzenia zaplanowanego od 9 do 11 maja.

Już na początku posiedzenia komisji przedstawiciele PiS i SLD zapowiedzieli, że złożą wnioski o wysłuchanie publiczne w sprawie zmian w emeryturach.

Zgodnie z projektem dotyczącym emerytur mundurowych funkcjonariusz mundurowy będzie nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracował 25 lat. Obecnie nabycie praw emerytalnych służb mundurowych nie zależy od wieku, ale stażu pracy - wystarczy 15 lat.

Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

W myśl projektu zostanie zachowany odrębny system tzw. zaopatrzeniowy. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Ich emerytury będą, tak jak dotychczas, wypłacane z budżetu państwa.

Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Ponadto, tak jak dotychczas, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Nie przewidziano łączenia emerytury z rentą.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, a także żołnierze zawodowi.

Komisja nadzwyczajna zajmie się też projektem ustawy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Projekt zakłada również możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Czytaj więcej w Money.pl
Reforma emerytalna. Jest ostateczna wersja Premier: _ Te zmiany dadzą ludziom poczucie bezpieczeństwa i swobodę wyboru _. W ciągu trzech tygodni projekt zmian trafi Sejmu.
W tej sprawie, Miller stracił już nadzieję SLD nie wyklucza rezygnacji ze składania wniosku o referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego.
Tę reformę rząd chce uchwalić ekspresowo - _ Nie będziemy pytać o opinie innych komisji, nie przewiduję takiej potrzeby _ - stwierdza poseł PO.
Rząd w krzyżowym ogniu. Atakują związkowcy i... pracodawcy _ To, co forsuje Donald Tusk jest niesprawiedliwe _. Zobacz dlaczego.
Tagi: reforma emerytur mundurowych, sławomir neumann, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz