Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie problem z kapitałem początkowym na emerytury

0
Podziel się:

Miliony Polaków mogą nie otrzymać świadczeń. Wszystko przez braki w dokumentacji ZUS.

Będzie problem z kapitałem początkowym na emerytury
(Maj/Reporter)

Blisko 2 miliony osób, które pracowały przed 1999 rokiem, nie ma jeszcze naliczonego kapitału początkowego. Przyczyną jest niedostarczenie ZUS-owi dokumentów potwierdzających staż pracy i wysokość zarobków przed wejściem w życie reformy emerytalnej czyli przed rokiem 1999.

_ - Bez naliczenia kapitału początkowego emerytury tych osób będą niższe _ - podkreśla prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk. - _ Dlatego dokumenty trzeba dostarczyć do ZUS-u jak najszybciej _ - apeluje prezes Derdziuk.

- _ ZUS nie ma danych przed 1999 rokiem. Stąd kapitał początkowy, zachęcamy, wysyłamy listy do części osób, ale one pewnie czekają niestety aż będą zgłaszać się po emeryturę, co nie jest rozsądnym działaniem, bo te dokumenty mogą w tych firmach, które miały obowiązek je trzymać, gdzieś zaginąć. Także zachęcam do zebrania dokumentacji z naszej poprzedniej pracy, przed 1999 rokiem _ - zaznacza prezes.

Prezes Zbigniew Derdziuk przypomina, że reforma wprowadziła indywidualne konta emerytalne, na które przekazywane są składki pracujących. Wysokość przyszłej emerytury zależy od tego, ile środków zgromadzonych zostanie na koncie. Ważne jest więc, by znalazły się tam również składki wypracowane przed wejściem w życie reformy.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zapowiada zmiany w emeryturach Władysław Kosiniak-Kamysz: _ rząd rozpocznie przegląd systemu emerytalnego _. Chodzi o OFE.
Szok. Co czwarty mieszkaniec jest emerytem Liczba emerytów na Białorusi wyniosła 1 stycznia 2013 r. ponad 2,5 mln, osiągając ponad 25 procent ludności.
Duża podwyżka. Emerytury w górę o 50 procent Konserwatywny rząd premiera Węgier Viktora Orbana zwiększył od 1 stycznia bieżącego roku o 50 procent emerytury dla ofiar Holokaustu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)