Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Boni broni zmian w OFE: Zarzuty są niesprawiedliwe

0
Podziel się

Chodzi o zarzuty niektórych związków zawodowych, m.in. Solidarności i OPZZ.

Boni broni zmian w OFE: Zarzuty są niesprawiedliwe
(kprm.gov.pl)
bEgnNOjp

Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.

_ - Zgodnie z tradycją dialogu społecznego w Polsce przedmiotem dialogu i konsultacji bywały wielokrotnie propozycje przedstawiane przez różne strony: czy to związki zawodowe, czy to pracodawców, czy stronę rządową. Z merytorycznego punktu widzenia, przygotowywanie propozycji pod dyskusję z udziałem przedstawicieli stron społecznych, służyć może tylko dobrej jakości projektu _ - napisał Boni.

Podkreślił, że _ proces przygotowywania założeń projektu _Ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych" był prowadzony w sposób absolutnie przejrzysty i może podlegać ocenie z punktu widzenia rzetelności i sumienności".

bEgnNOjr

NSZZ _ Solidarność _ i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zarzucają, że zespół Boniego przygotowywał założenia reformy emerytalnej wspólnie z PKPP Lewiatan, a ten lobbował w imieniu towarzystw emerytalnych. Forum Związków Zawodowych nie ma w tej sprawie zastrzeżeń.

_ - Zarzuty dotyczą zarówno zespołu, który przygotował założenia, jak i Lewiatana, który jako jedyna z organizacji biorących udział w pracach Komisji Trójstronnej uczestniczyła w przygotowywaniu tych założeń _ - powiedział członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _ Henryk Nakonieczny. Podkreślił, że takie działanie _ psuje dialog społeczny _.

Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska powiedziała, że _ przygotowanie założeń do zmian w OFE tylko we współpracy z Lewiatanem jest nieuczciwe _. - _ Nie można pomijać opinii związków zawodowych, które reprezentują głównych adresatów tych zmian, czyli ubezpieczonych _ - zaznaczyła.

Ekspert FZZ Krzysztof Małecki poinformował, że jego związek nie podziela zastrzeżeń _ Solidarności _. Jego zdaniem _ po to jest Komisja Trójstronna, żeby prowadzić w niej rzetelny, merytoryczny dialog, a nie wchodzić w spory _.

bEgnNOjx

Minister Boni przypomniał w oświadczeniu, że _ w maju, w związku z toczącą się dyskusją na temat systemu emerytalnego, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zamówiła ekspertyzę dotyczącą problemu efektywności funkcjonowania OFE. Ekspertyza była gotowa pod koniec lipca. Zgodnie z ustaleniami ze spotkania premiera z przedstawicielami PTE, które odbyło się 25 sierpnia, wyniki ekspertyzy oraz propozycje przedstawione i wręczone podczas tego spotkania przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych (zrzeszoną w PKPP Lewiatan) miały stać się podstawą do wypracowania projektu, którego celem był wzrost efektywności OFE _.

_ Zgodnie z dyspozycjami, wspólne prace toczyły się we wrześniu i październiku, a 21 października projekt został przekazany do konsultacji społecznych. I konsultacje te wciąż trwają _ - dodał.

W opinii eksperta Lewiatana Jeremiego Mordasewicza, _ nie da się skonstruować regulacji dotyczących OFE bez wiedzy tych instytucji, a te należą do naszej organizacji _. Wyjaśnił, że działania Lewiatana można uznać za lobbing, ale _ dopuszczalny, bo prowadzony jawnie _.

bEgnNOjy

Pakiet pomysłów Boniego:

bEgnNOjS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)