Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
07.07.2010 14:41

Bruksela rozpoczyna dyskusję o emeryturach

Komisarz UE do spraw zatrudnienia uważa, że trzeba podnosić wiek emerytalny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Komisja Europejska apeluje do unijnych krajów, by stopniowo podwyższały wiek emerytalny. Argumentuje, że obecne systemy obciążeń socjalnych dla emerytów zagrażają stabilności finansów publicznych we Wspólnocie. *

Komisja rozpoczęła dziś publiczną debatę na ten temat i ma nadzieję, że jej argumenty zostaną wysłuchane. _ - Bruksela nie może jednak niczego wymuszać, bo te decyzje należą do kompetencji państw członkowskich _ - przyznaje komisarz do spraw zatrudnienia Laszlo Andor.

_ - Nie chcemy ustalić wysokości wieku emerytalnego dla poszczególnych krajów członkowskich, ani dla całej Unii Europejskiej. Nie zamierzamy też mówić państwom jak dokładnie mają tworzyć system emerytalny. Chcemy tylko pokazać jak bardzo poważna i złożona jest obecna sytuacja _ - mówił komisarz.

Zaapelował do unijnych stolic o zreformowanie systemów emerytalnych. - _ Europejskie systemy emerytalne są obecnie pod niesłychaną presją. Żyjemy dłużej, a przyrost naturalny maleje w Europie - dodaje Andor. - Do 2060 roku liczba emerytów w porównaniu z osobami finansującymi ich emerytury podwoi się. Od 2012 roku liczba osób w wieku produkcyjnym zacznie spadać, więc to wyzwanie jest już na teraz _ - dodał komisarz. Komisja sugeruje więc, by wiek emerytalny wzrastał wraz ze wzrostem średniej wieku w poszczególnych krajach członkowskich.

Obecnie w Europie wiek emerytalny wynosi średnio około 60 lat, w USA jest o 5 lat wyższy, a w Japonii wynosi prawie 70 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz