Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Prezydent zawetował reformę emerytalną

0
Podziel się:

Według prezydenta Pyrwanowa, istnieją przesłanki do zaskarżenia reformy w Trybunale Konstytucyjnym, gdyby parlament odrzucił jego weto.

Bułgaria: Prezydent zawetował reformę emerytalną
(ec.europa.eu)

Ustępujący prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow zawetował dzisiaj reformę emerytalną, zgodnie z którą od początku przyszłego roku miało zacząć się stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego i drastyczne ograniczanie rewaloryzacji świadczeń.

Na zdjęciu Georgi Pyrwanow, prezydent Bułgarii

Wbrew protestom związków zawodowych i opozycji parlament zaaprobował w mijającym tygodniu nowelizację reformy emerytalnej, zgodnie z którą od 1 stycznia 2012 roku wiek emerytalny, wynoszący obecnie 60 lat dla kobiet i 63 dla mężczyzn, miał być stopniowo podnoszony o cztery miesiące rocznie aż do osiągnięcia wyznaczonego pułapu odpowiednio 63 i 65 lat. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą proces ten miał rozpocząć się dopiero w 2021 roku.

Jednocześnie nowelizacja reformy przewiduje zmianę zasad rewaloryzacji zamrożonych od połowy 2009 roku emerytur. Zostają one zamrożone do połowy 2013 roku, kiedy mają być rewaloryzowane wyłącznie o stopę inflacji. W przyszłym roku o 9 lewów (4,6 euro) od 1 lipca mają wzrosnąć wyłącznie minimalne emerytury, które wynoszą 145 lewów (74 euro).

Motywując swoje weto prezydent podkreślił, że zaaprobowana przez parlament reforma, _ wywołała ostry sprzeciw społeczeństwa _. Według szefa państwa, zmiana została przyjęta _ z naruszeniem zasad dialogu społecznego i procedury parlamentarnej _. W jego opinii, reforma narusza _ ważne socjalne zdobycze i prawa obywateli _, a także _ jest pozbawiona finansowych podstaw _, gdyż nie przyczyni się do redukcji deficytu systemu ubezpieczeń społecznych.

Ekonomiści szacują, że podniesienie wieku emerytalnego w 2012 roku spowoduje przypływ do budżetu 20 mln lewów (10 mln euro), podczas gdy deficyt systemu ubezpieczeń społecznych wynosi 2 mld lewów (1 mld euro), głównie za sprawą wcześniejszych emerytur dla służb mundurowych.

Według prezydenta Pyrwanowa, istnieją przesłanki do zaskarżenia reformy w Trybunale Konstytucyjnym, gdyby parlament odrzucił jego weto. W liczącym 240 miejsc parlamencie do odrzucenia prezydenckiego weta wystarczy zwykła większość obecnych na posiedzeniu minimum 121 posłów (50 proc. plus jeden) - czyli co najmniej 61 głosów.

Jednocześnie na mocy przyjętych w 2010 roku zmian w systemie emerytalnym od początku 2012 roku o 4 miesiące rocznie zaczyna podnosić się długość niezbędnego do otrzymania prawa do emerytury stażu pracy. Obecnie wynosi on 34 lata dla kobiet i 37 lat dla mężczyzn i ma z czasem osiągnąć odpowiednio 37 i 40 lat.

Czytaj więcej o wieku emerytalnym w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t196969.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgaria;zwiazki;nadal;przeciwne;reformie;emerytalnej,21,0,979989.html) Nie zgadzają się na wyższy wiek emerytalny Parlament przedstawił kompromisowy projekt, związki nadal protestują.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t196923.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;liczy;na;psl;w;sprawie;emerytur,176,0,983472.html) PSL zniweczy zapowiedzi Tuska w sprawie wieku emerytalnego? Premier liczy, że przekona Ludowców. Ci jednak chcą zgłosić w Sejmie poprawki do rządowego projektu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t197814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;reforma;wieku;emerytalnego;i;skladki;zdrowotnej;jeszcze;zima,177,0,982705.html) Te reformy Tusk chce skończyć tej zimy Premier oświadczył, że chciałby, aby zimą zostały zakończone prace nad najtrudniejszymi reformami, które zapowiedział w swoim expose.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)