Notowania

rodziny
31.03.2013 14:37

Dzietność w kraju tragiczna. Polska w ogonie świata

Demografowie załamują ręce. W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci a przybywa osób starszych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Demografowie załamują ręce. W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci a przybywa osób starszych, które już są albo niedługo będą emerytami. Zdaniem doktora Stanisława Kluzy trzeba zrobić wszystko, by Polki chciały rodzić jak najwięcej dzieci. Jeśli tak się nie stanie, grozi nam nie tylko katastrofa demograficzna ale także finansowa.

- _ Dzietność w Polsce jest jedną z niższych na świecie, plasując nas na 212 na 22 kraje świata. Oznacza to, że będziemy w grupie krajów, które potencjalnie będą charakteryzowały się jedną z najniższych mozliwych konkurencyjności. A adrugiej stronie nasz system emerytalny może być niewydolny _ - mówi Kluza.

Rodzice, którzy decydują się na liczne potomstwo powinni być wspierani. Jednym ze sposobów takiego wsparcia może być Karta Dużej Rodziny. Posiadacze
Karty mogą liczyć na niższe ceny komunikacji miejskiej, tańszy dostęp do obiektów kultury i sportu czy możliwość wysłania dzieci na zajęcia pozalekcyjne. Na razie
takie karty wprowadziło około 50 polskich gmin.

Jedną z pierwszych był Grodzisk Mazowiecki. Burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński podkreślił, że zniżki, oprócz instytucji gminnych daje coraz więcej firm prywatnych. Dodał, że wprowadzenie Karty jest korzystne nie tylko dla dużych rodzin ale także instytucji i firm.

- _ W kinie mamy o 30 procent więcej ludzi, na basenie 40 proc. więcej ludzi. Karta przysługuje całej rodzinie, rodzicom i dzieciom _- mówi burmistrz Benedykciński.

Pierwsza Karta Dużej Rodziny wprowadzona została we Francji w 1921 roku. W Polsce taką kartę jeszcze przed Grodziskiem Mazowieckim wprowadził w 2005 roku Wrocław.

Czytaj więcej w Money.pl
Euro jest porażką. Po co ono Polsce? _ Washington Post _ nawiązuje do artykułu Paula Krugmana, ostrzegającego Warszawę przed wejściem do eurolandu.
Oni zainwestowali w Polsce 10 mld euro Przedsiębiorcy ze Skandynawii wchodzą do naszego kraju ze względu na bliskie położenie geograficzne, niewielkie koszty pracy, a także wykształconą kadrę.
Minister uzgadnia pomoc dla litewskich szkół w Polsce Radni zdominowanej przez Litwinów gminy Puńsk podjęli pod koniec lutego uchwałę o zamiarze likwidacji trzech małych szkół z litewskim językiem nauczania.
Tagi: rodziny, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz