Notowania

zus
01.07.2009 12:31

Dziura w kasie ZUS. Pożyczył już 200 mln złotych

To pierwszy kredyt od 1,5 roku, ale zapewne nie ostatni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

ZUS zaciągnął już kredyt na 200 mln zł. To początek, bo jak twierdzi Maria Szczur, wiceprezes zakładu, w kasie FUS w 2009 roku może zabraknąć od 5 do 8 mld zł.

_ - To pierwszy kredyt od 1,5 roku. Bieżące wpływy ze składek oraz dotacje nie pokryły zapotrzebowania na sfinansowanie wypłaty świadczeń w kolejnym terminie. Wolelibyśmy uzyskać te pieniądze z budżetu. Jednak przekazana dotacja okazała się niewystarczająca _ - powiedziała Szczur dla środowej _ Rzeczpospolitej _.

_ - W poniedziałek poinformowaliśmy resort finansów, że jeśli nie otrzymamy kwoty, o którą wnioskujemy, różnicę będziemy musieli pokryć z kredytu _ - dodała.

_ - Robiliśmy analizy, jak wpływa na przychody FUS zmiana wskaźnika zatrudnienia i wynagrodzeń o 1 pkt proc. Każdy z tych punktów daje 1-1,1 mld zł _ - powiedziała Szczur.

Premier: Nie będzie kłopotów z wypłatą rent i emerytur

Premier Donald Tusk zapewnia, że - nawet w dobie kryzysu - nie będzie żadnych problemów z wypłatami rent i emerytur. _ - Z całą pewnością emeryci w Polsce, jeśli chodzi o ich wynagrodzenia mogą spać spokojnie _ - powiedział szef rządu.

_ - Jeśli trzeba będzie podjąć decyzję, nawet tak przez nas niechciane jak podwyższenie podatków - aby zapewnić wypłatę emerytur - to ja się nie cofnę przez taką decyzją _ - powiedział Tusk.

Tagi: zus, pożyczka, fus, pieniądze, kłopoty, wpływy, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz