Notowania

finanse kościoła
15.03.2012 07:58

Finansowanie Kościoła w Polsce. Będą zmiany?

Zdaniem ministra Michała Boniego to dobry moment na porządkowanie wszystkich części systemu emerytalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Dziś ruszają obrady Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu na temat zmiany sposobu finansowania Kościoła w Polsce. Zdaniem ministra Michała Boniego to dobry moment na porządkowanie wszystkich części systemu emerytalnego.

Podczas spotkania minister administracji i cyfryzacji ma zaprezentować projekt zmian w Funduszu Kościelnym. Jednym z przedstawionych pomysłów będzie propozycja płacenia składki ubezpieczeniowej dla duchownych przez Kościół katolicki.

- _ Jesteśmy w trakcie realizacji reformy emerytalnej, dyskutujemy o przesunięciu wieku przechodzenia na emeryturę, porządkujemy emerytury mundurowe. Myślę, że jest to dobry czas, żeby porządkować po kolei wszystkie części systemu emerytalnego _ - twierdzi minister.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO:

Tymczasem Episkopat chce podjąć dialog z rządem na temat finansowania Kościoła w Polsce zgodnie z zapisami Konkordatu. Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak nie chciał jednak przedstawić stanowiska Episkopatu w związku z propozycją płacenia składki ubezpieczeniowej dla duchownych przez Kościół.

Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, z którego między innymi finansowane są emerytury duchownych, zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk. Jak mówił, potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Tagi: finanse kościoła, kościół, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz