Notowania

francja
11.09.2010 08:49

Francja wydłuża wiek emerytalny

Od 2018 Francuzi będą mogli odejść na emeryturę w wieku 62 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roblisameehan/CC/Flickr)

*Francuskie Zgromadzenie Narodowe oficjalnie skończyło z emeryturą w wieku 60 lat. Deputowani przyjęli w wieczornym głosowaniu najważniejszy punkt ustawy reformującej system emerytalny. *

Za stopniowym przesunięciem wieku emerytalnego z 60 do 62 lat głosowali deputowani prezydenckiej partii UMP, a także wspierająca szefa państwa niewielka partia Nowe Centrum. Partie lewicy głosowały przeciwko temu punktowi ustawy.

Zgodnie z przyjętym przez deputowanych elementem reformy, każdego roku wiek emerytalny będzie opóźniany o 3 miesiące. W ten sposób od roku 2018 wszyscy Francuzi będą mogli odejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 62 lat.

Po głosowaniu deputowani zabrali się za inny ważny punkt reformy emerytur. Chodzi o opóźnienie również o 2 lata - z 65 do 67 lat - wieku, w którym każdy pracownik może otrzymać pełną emeryturę, nawet jeśli nie przepracował wymaganego okresu 42 lat.

Większość deputowanych do Zgromadzenia Narodowego prawdopodobnie poprze również ten punkt ustawy o emeryturach. Partia Socjalistyczna zapowiedziała, że unieważni te dwie decyzje, gdy dojdzie do władzy.

Czytaj w Money.pl

Tagi: francja, emerytury, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz