Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
GUS: więcej ludzi na rynku pracy z powodu wydłużenia wieku emerytalnego

GUS: więcej ludzi na rynku pracy z powodu wydłużenia wieku emerytalnego

Fot. Absolut_photos/Dreamstime

W 2013 roku na rynku pracy może pozostać do 50 tys. osób, które osiągną wiek emerytalny. Tak wynika z najnowszej oceny GUS.

Rok 2013 jest pierwszym rokiem obowiązywania wydłużonego wieku przechodzenia na emeryturę. Wprawdzie skala wydłużenia jest nieznaczna, ale według wstępnych szacunków zmiana może spowodować, że nawet do 50 tys. osób, które w 2013 r. osiągną 60 lat (kobiety) oraz 65 lat (mężczyźni) pozostaną w wieku produkcyjnym (niemobilnym) - napisano w piśmie dla ministerstwa pracy sporządzonym z okazji oceny rozporządzenia w sprawie rezerwy demograficznej.

Zgodnie z przepisami w 2013 r. rząd miał przeprowadzić przegląd systemu emerytalnego, co nakazuje ustawa o systemie emerytalnym. W ramach przeglądu planowane jest m.in. rozwiązanie sprawy wypłat emerytur z drugiego filara. Ministerstwo pracy ma przekazać do konsultacji społecznych projekt dokumentu w sprawie przeglądu OFE, jak tylko zakończy nad nim prace.

Sprawdź, na jaką emeryturę możesz liczyćWedług dzisiejszych przepisów, emerytury, które mają być wypłacane już od przyszłego roku, będą składać się z dwóch części: z ZUS-u i z OFE. Po obcięciu składek płynących do drugiego filaru w 2011 roku do funduszy emerytalnych najpierw szło 2,3 procent naszych pensji, w tym roku to 2,8 procent. Rząd obiecywał powrót do poziomu 3,5 procent, ale na razie raczej nie ma na to szans.

W naszej symulacji przyjęliśmy, że wszystkie uwzględnione w niej osoby zarabiają dzisiaj średnią krajową. W czwartym kwartale ubiegłego roku było to dokładnie 3878 złotych brutto, czyli 2768 złotych na rękę. Każda zaczęła pracę w wieku 25 lat.

Wysokość przyszłej emerytury netto w zależności od wieku i płci*
Płeć/Wiek
25 lat30 lat40 lat50 lat60 lat
Mężczyzna 4 238 zł 3 761 zł 3 209 zł 2 774 zł 2 453 zł
Kobieta 4 238 zł 3 761 zł 3 167 zł 2 145 zł 1 613 zł

*Średni wzrost wynagrodzeń w wysokości 2,5 procent rocznie, stopa zwrotu z OFE 4 procent rocznie
Źródło: Money.pl na podstawie KNF

Jak widać, wśród osób, które nie przekroczyły 30. roku życia, nie będzie różnic ze względu na płeć. To wynik ostatniego zrównania wieku emerytalnego. Docelowo ma on wynieść 67 lat. W przypadku osób po pięćdziesiątce, widać wyraźną różnicę pomiędzy kobietami i mężczyznami. Warto jednak pamiętać o tym, że kobiety, które obecnie mają 50 lat, przejdą na emeryturę za mniej więcej 13 lat. Tymczasem mężczyźni w tym samym wieku będą pracować do 67. roku życia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kobiet, które ukończyły 60 lat. One dostaną pierwsze świadczenia lada dzień, tymczasem mężczyzn czeka praca przez jeszcze co najmniej sześć lat.

Młodsze osoby - przynajmniej zgodnie z obecnymi przepisami - będą dłużej odkładać środki w OFE. - W ich przypadku udział części z drugiego filaru będzie się stopniowo zwiększał ze względu na wyższe stopy zwrotu z OFE w porównaniu do ZUS - zauważa Maciej Bitner, główny ekonomista Wealth Solutions.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że kwoty - które dzisiaj wyglądają całkiem przyzwoicie - po latach ze względu na inflację, będą miały zupełnie inną realną wartość. Poza tym wysokość emerytury raczej na pewno będzie znacznie niższa od ostatniej pensji.

Wysokość emerytury jako procent ostatniego wynagrodzenia (w proc.)*
Płeć/Wiek25 lat30 lat40 lat50 lat60 lat
Mężczyzna 52% 51% 57% 63% 70%
Kobieta 52% 51% 58% 54% 56%

Źródło: Money.pl. *Obliczenia dla założeń z poprzedniego przykładu.

Na przykład 30-latek z naszego przykładu ma szansę na emeryturę w wysokości około 50 procent ostatniego wynagrodzenia. By wypracować tzw. stopę zastąpienia na poziomie około 85 procent ostatniego wynagrodzenia, będzie musiał pracować co najmniej do 75. roku życia.

A to oznacza, że każdy - kto chce zachować podobny do wynagrodzeń poziom dochodów na emeryturze - powinien zdecydować się na dodatkowe oszczędzanie, poza systemem emerytalnym. Bez tego praktycznie nie ma możliwości, by utrzymał ten sam standard życia.


Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja w sprawie emerytur esbeków
Skargi byłych funkcjonariuszy SB na przepisy odbierające im wysokie emerytury nie zostały dopuszczone do rozpatrzenia przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
Rząd zajmie się budżetem. PKB ma wynieść...
Ministrowie rozpatrzą propozycję podwyżki minimalnej pensji oraz wzrostu wynagrodzeń dla urzędników.
Rząd zagarnie nasze składki do OFE? Właśnie nad tym pracuje
Minister Jacek Rostowski przesunął termin ogłoszenia wyroku na Otwarte Fundusze Emerytalne. Dziura w kasie państwa rośnie trzy razy szybciej niż zakładano.
ofe, dane gus
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ktos1939
89.71.233.* 2013-06-11 22:51
Raczej na rynku bez pracy. Poza tym, zasadzie kazdy, kto dozyje wieku emerytalnego, to wrog budzetu panstwa.. Ale i na to jest sposob - opodatkowac bezrobotnych ! A za dlugi na ciezkie roboty. I problem rozwiazany.
Pytam sie - co to za Polska, gdzie Polak jest wrogiem rzadu polskiego ?
Ja juz to chyba widzialem...
christpoherus
83.10.196.* 2013-06-09 18:46
Gdyby ci kolesie rządzący krajem i ich poplecznicy nie musieliby być tak obficie zaopatrzeni , to byłyby pieniądze , i dziura byłaby mniejsza. A tak
większość pieniędzy publicznych przewalają : posłowie, senatorzy, szefowie partii politycznych,
szefowie związków zawodowych .
lusi531
79.175.195.* 2013-06-07 21:34
Banda złodzieji w naszym rzadzie- człowiek pracuje tyle czasu i dostanie mała emeryture , daj boze żeby oni dostali tak jak my
Zobacz więcej komentarzy (16)