Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest lista ekspertów w debacie o OFE

0
Podziel się:

Ze strony rządowej pojawia się Rostowski i Boni. Z drugiej strony Balcerowicz i Góra.

Jest lista ekspertów w debacie o OFE
(prezydent.pl/GFDL)

W piątkowej debacie eksperckiej na temat zmian w OFE z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego stronę rządową będą reprezentowali: minister finansów Jacek Rostowski i minister w kancelarii premiera Michał Boni - poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta.

Debatę poprowadzą: prezydencka minister Irena Wóycicka i doradca prezydenta prof. Jerzy Osiatyński.

W spotkaniu będą uczestniczyć także: prof. Leszek Balcerowicz - były prezes NBP, b. wicepremier i minister finansów oraz Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze. Do debaty zaproszeni zostali również: Andrzej Bratkowski (były wiceprezes NBP i członek Rady Polityki Pieniężnej), Agnieszka Chłoń-Domińczak (była wiceminister pracy i polityki społecznej), prof. Marek Góra (współautor reformy systemu emerytalnego rządu Jerzego Buzka), prof. Stanisława Golinowska (Instytut Pracy i Spraw Socjalnych) i Bogusław Grabowski (ekonomista, b. członek RPP).

W Belwederze będą także: Jerzy Hausner (b. wicepremier, autor planu naprawy finansów publicznych), ekonomiści: Janusz Jankowiak i Piotr Kuczyński, prof. Witold Orłowski, b. minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, prof. Barbara Wagner, b. wiceminister pracy oraz b. prezes ZUS Aleksandra Wiktorow.

Uczestnicy spotkania mają rozmawiać o przyjętym przez rząd we wtorek projekcie zmian w OFE. Zakłada on, że składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem jednak będzie stopniowo wzrastać, by docelowo w 2017 r. osiągnąć poziom 3,5 proc. Celem proponowanych przez rząd zmian jest ograniczenie przyrostu deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego.

Komorowski, odnosząc się do rządowego projektu ocenił w piątek w RMF FM, że "ta trudna decyzja nie pociągnie za sobą żadnych złych skutków systemowych". Zapowiedział też, że będzie zachęcał rząd do zmian w kwestii emerytur uprzywilejowanych i wieku emerytalnego.

Według Wóycickiej, prezydent chce się dowiedzieć od zaproszonych gości, jaki wpływ będzie miała proponowana przez rząd zmiana na wysokość przyszłych emerytur, na finanse publiczne oraz jakie są alternatywy. Bronisław Komorowski będzie chciał dowiedzieć się także, co zrobić w systemie emerytalnym, by w przyszłości emerytury były wyższe niż te zakładane w symulacjach.

Podzieleni w opiniach o projekcie są zarówno politycy, pracodawcy, ekonomiści, jak i związkowcy. Jak zapowiada marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, pierwsze czytanie projektu w Sejmie ma się odbyć 16 marca, a głosowanie na dodatkowym posiedzeniu - 25 marca. Projekt zakłada 30-dniowe vacatio legis, ale rządowi zależy, aby zmiany weszły w życie 1 maja.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t134783.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/opozycja;chce;zablokowac;zmiany;w;ofe,151,0,791959.html) Opozycja chce zablokować zmiany w OFE Politycy SLD, PiS i PJN domagają się publicznej debaty nad pomysłami rządu. Tusk może nie zdążyć ze zmianami przed latem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t122894.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/komorowski;nie;ma;zdania;o;zmianach;w;ofe,46,0,791342.html) Komorowski nie ma zdania o zmianach w OFE Prezydencka minister twierdzi, że dlatego zaprasza do siebie ekspertów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;o;ofe;reformy;bylyby;lepsze,177,0,790961.html) Balcerowicz o OFE: Reformy byłyby lepsze Ekonomista nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy będzie uczestniczył w prezydenckiej debacie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)