Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejny rewolucyjny pomysł: OFE tylko dla chętnych

0
Podziel się:

Każdy ma prawo sam decydować - mówi Jolanta Fedak.

Kolejny rewolucyjny pomysł: OFE tylko dla chętnych
(kprm.gov.pl)
bFeuBLIl

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce zlikwidować obowiązek przekazywania części składki emerytalnej do otwartych funduszy emerytalnych. ResortJolanty Fedakproponuje przywrócenie możliwości utrzymywania całej składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

- _ Każdy obywatel ma prawo decydować samodzielnie o tym, co się stanie z jego pieniędzmi, z których w przyszłości będzie wypłacana emerytura. Uczestnictwo w rynku kapitałowym powinno być więc dobrowolne _ - powiedziała w wywiadzie dla _ Dziennika Gazety Prawnej _.

Według minister, wprowadzenie wyboru między OFE i ZUS dla ubezpieczonych mogłoby spowodować większą konkurencję między funduszami.

bFeuBLIn

Obecnie ze składki emerytalnej, wynoszącej 19,52% wynagrodzenia brutto, do OFE trafia 7,3%, a reszta - do ZUS.
Szefowa resortu pracy zapowiedziała jednocześnie, że nie powstanie rozległy rynek zakładów emerytalnych, które miałyby zająć się wypłatą emerytur z OFE_ : - To mało prawdopodobne. Nauczeni doświadczeniem musimy ograniczyć liczbę instytucji obsługujących system emerytalny tworzący długi łańcuszek opłat i prowizji znacznie pomniejszających środki ubezpieczonych. Obecnie najlepszym i najtańszym płatnikiem będzie ZUS _ - powiedziała Fedak.

Jolanta Fedak i minister finansów Jacek Rostowski zaproponowali wcześniej przesunięcie 60 procent ze składki przekazywanej OFE na konta obligacyjne w ZUS. Pomysł spotkał się z ostrą krytyką Michała Boniego, ale premierDonald Tuskogłosił w końcu stycznia, że rząd nie będzie się już zajmować tematem przesunięć składek emerytalnych.

Raporty Money.pl Źródło: e-petrol.pl

bFeuBLIO
emerytury
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)