Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski skłonny podpisać zmiany w OFE

0
Podziel się:

Prezydent podpisze nowelizację ustawy pod warunkiem, ze nie zostaną wprowadzone żadne istotne zmiany.

Komorowski skłonny podpisać zmiany w OFE
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Jeśli podczas parlamentarnych prac nad rządowym projektem zmian w OFE nie zostaną wprowadzone żadne istotne zmiany do ustawy, wtedy możliwa jest akceptacja ze strony prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak. *

Zastrzegł jednocześnie, że prezydent będzie chciał poznać opinię ekspertów odnośnie vacatio legis ustawy, do której zastrzeżenia miało Rządowe Centrum Legislacji.

_ - Prezydent Bronisław Komorowski jest cały czas obecny w procesie prac nad ustawą o OFE, zgłosił swoje postulaty w tej kwestii i zostały one uwzględnione w rządowym projekcie. Gdyby projekt przeszedł przez parlament bez mian, czy też bez większych zmian, wtedy może liczyć na akceptację pana prezydenta, z jednym zastrzeżeniem, że prezydent zwróci się jeszcze o opinię do ekspertów z celu zbadania vacatio legis, do którego zastrzeżenie miało Rządowe Centrum Legislacji _ - dodał.

RCL ma wątpliwości co zgodności z konstytucją terminu wejścia w życie zmian w systemie emerytalnym, który proponuje rząd. Wątpliwości budzi m.in. zachowanie odpowiedniej vacatio legis. W przyjętym przez rząd projekcie zostało ono wydłużone do 30 dni z 14 dni proponowanych wcześniej.

W ubiegły czwartek Sejm skierował rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych. Przyjęty przez rząd projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)