Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OPZZ boi się agresywnego inwestowania OFE

0
Podziel się:

Szefostwo związku nie godzi się też na kupno obligacji przez Otwarte Fundusze Emerytalne.

OPZZ boi się agresywnego inwestowania OFE
(Dreamstime.com)

Związkowcy z OPZZ uważają, że założenia do zmian w ustawie o Otwartych Funduszach Emerytalnych są nie do przyjęcia. Wzywają rząd do rozmowy na ten temat.

Zaproponowane przez zespół szefa doradców premiera Michała Boniego zmiany dotyczą przede wszystkim strategii inwestycyjnych oraz opłat. Obecne zrównoważone OFE mają być przekształcone w subfundusze agresywne dla osób młodych i łagodne subfundusze dla osób starszych. Te pierwsze będą lokować więcej aktywów w akcje. Te dla osób starszych przed emeryturą w obligacje skarbu państwa.

Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska uważa to za bardzo zły pomysł. - _ Inwestowanie przez OFE w obligacje Skarbu Państwa oznacza, że państwo będzie za to płacić. Dlaczego ZUS nie miałby zarządzać tymi pieniędzmi. A agresywne inwestowanie jest niebezpieczne. Zachwianie na giełdach spowoduje, że przyszli emeryci stracą _ - mówi.

POSŁUCHAJ WIESŁAWY TARANOWSKIEJ:

Wiesława Taranowska wyraziła zdziwienie, że do rozmów nad zmianami w ustawie o OFE nie zaproszono strony związkowej, reprezentującej ludzi pracujących na przyszłe emerytury.Przedstawiono im jedynie gotowy projekt opracowany przez zespół ministra Michała Boniego, w którym znaleźli się między innymi twórcy tej - jak stwierdziła Wiesława Taranowska - bardzo złej reformy emerytalnej.

Rządowego projektu bronią natomiast pracodawcy. Mówią, że pomysł na agresywniejsze inwestowanie przez OFE składek ludzi młodych powinien być wprowadzony jak najszybciej.

- _ Nawet jeśli jest okres krachu na giełdzie, to i tak później mamy szansę to odrobić _ - podkreśla Magdalena Janczewska z Pracodawców RP. Dodaje, że dla osoby młodej, która na emeryturę będzie oszczędzała przez dziesiątki lat, najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest mieć w portfelu jak najwięcej akcji. Przed emeryturą zaś trzeba te akcje ochraniać.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t111399.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bolesnymi;reformami;po;nie;zaszkodzi;sobie;w;wyborach,243,0,680179.html) Bolesnymi reformami PO nie zaszkodzi sobie w wyborach Platforma Obywatelska zasypie Sejm pięcioma dużymi pakietami ustaw. - Już było kilka tego typu inicjatyw, a potem mało z tego wynikało - komentuje opozycja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t102245.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rok;pracy;wiecej;to;emerytura;wyzsza;o;300;zlotych,164,0,647332.html) Rok pracy więcej to emerytura wyższa o 300 złotych Rozpoczął się kolejny festiwal pomysłów na zmiany w emeryturach. Money.pl analizuje jakie mogą mieć skutki dla naszych portfeli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)