Notowania

Oszczędzanie na emeryturę. W Polsce tylko dla najbogatszych?

Eksperci ostrzegają, że emerytura z pierwszego i drugiego filaru nie zapewni godnego życia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)

Z trzeciego nieobowiązkowego filaru emerytalnego korzystają tylko najbogatsi. Tymczasem obok obowiązkowego oszczędzania w ZUS i OFE, Polacy powinni dodatkowo gromadzić środki na przyszłe emerytury. Tak uważają uczestnicy debaty _ Jak zapewnić godziwe dochody na starość - rola dobrowolnych oszczędności emerytalnych _.

Debata odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Bronisław Komorowski zaznaczył, że trzeba się zastanowić jak sprawić, by trzeci filar był atrakcyjniejszy i dostępniejszy dla osób o niskich dochodach.

Prezydent podkreślał, że ze względów demograficznych mamy coraz więcej emerytów. Ta sytuacja się nie zmieni i coraz mniej osób będzie wchodziło na rynek pracy. Dlatego trzeba wypracować dobre rozwiązania emerytalne dla tych, którzy teraz wchodzą w wiek produkcyjny.

Takie rozwiązania przedstawiło dziś Towarzysto Ekonomistów Polskich. Prezes TEP Ryszard Petru tłumaczył, że są trzy rozwiązania, które mogą wzajemnie się przeplatać. Pierwsze, to ulga degresywna, która polega na tym, że osoby biedniejsze zyskują więcej, bogatsi - mniej. Drugie rozwiązanie to jednorazowa dopłata: każdy dostaje 1000 zł zakładając konto emerytalne, a potem sam do tego dokłada. Trzeci wariant to upowszechnienie pracowniczych programów emerytalnych.

Ryszard Petru zaznaczył, że emerytura z pierwszego i drugiego filaru nie zapewni godnego życia. Stąd dodatkowe oszczędzanie to konieczność.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: oszczędzanie na emeryturę, emerytura, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz