Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne

0
Podziel się:

Danuta Huebner nie widzi alternatywy dla reformy systemu emerytalnego przygotowywanej przez rząd.

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne
(photo-service.europarl.europa.eu)

Danuta Huebner nie widzi alternatywy dla reformy systemu emerytalnego przygotowywanej przez rząd. Wczoraj premier Donald Tusk rozmawiał w tej sprawie podczas posiedzenia Rady Programowej Kongresu Kobiet.

Posłanka PO do Parlamentu Europejskiego, która była gościem Programu 1 Polskiego Radia, podkreśliła, że okres czynności zawodowej wydłużają wszystkie kraje Unii Europejskiej. Przypomniała, że pierwsze systemy emerytalne powstały pod koniec XIX wieku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Przede wszystkim ludzie żyją dłużej, co powoduje zachwianie proporcji między osobami pracującymi i tymi, którzy korzystają z nagromadzonych funduszy emerytalnych.

Eurodeputowana przyznała, że jednym z celów proponowanego wydłużenia wieku emerytalnego do 67 roku życia ma na celu opóźnienie momentu, gdy państwo zacznie wypłacać obywatelom należne im świadczenia. Fundusz emerytalny zaoszczędzi w ten sposób niemałe sumy. W intencji twórców reformy ma to zwiększyć bezpieczeństwo emerytów i poprawić komfort życia tych, którzy będą z niego korzystali.

Danuta Huebner zwróciła uwagę, że jesteśmy w Polsce na samym końcu krajów europejskich, jeśli chodzi o efektywność pracy i wykorzystanie wieku produkcyjnego. Zajmujemy pozycję w pobliżu Łotwy, Litwy i Bułgarii, co zdaniem gościa Polskiego Radia jest dodatkowym argumentem, przemawiającym za przeprowadzeniem zmian.

Europosłanka dodała, że reforma została zaproponowana we właściwym momencie, gdy kondycja polskiej gospodarki jest dobra i nie grożą nam drastyczne cięcia. Zdecydowanie nie zgodziła się z tezą, że opóźnienie odejścia na emeryturę pracowników po pięćdziesiątce ograniczy liczbę miejsc pracy dla młodych, wchodzących na rynek. Dodała, że podczas wczorajszego spotkania dało się odczuć wielką determinację premiera, by przekonać społeczeństwo o konieczności przeprowadzenia reformy.

Czytaj więcej o podwyższeniu wieku emerytalnego
Na te zmiany Kaczyński nigdy się nie zgodzi Prezes PiS kpi z rządzącej koalicji: _ Oni nawet nie potrafią przygotować projektu ustawy _.
Trzy miesiące na reformę? "Inaczej jej nie załatwimy" Donald Tusk zapewnił, że bierze pełną odpowiedzialność za wprowadzane zmiany.
Referendum w sprawie reformy emerytalnej? _ Władza bierze czasami na klatę trudne decyzje _ - powiedział premier. Zobacz jak związkowcy i pracodawcy oceniają jego plany.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)