Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Połowa Polaków nie zamierza odkładać na emeryturę

Połowa Polaków nie zamierza odkładać na emeryturę

Fot. pedrosimoes7/CC/Flickr

Zaledwie 13 procent Polaków odkłada dodatkowe pieniądze na emeryturę, natomiast 55 procent nie oszczędza i nie planuje nawet zacząć - takie są wyniki badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej przy współpracy Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami.

Barbara Badora z CBOS uważa, że niski odsetek osób z wyprzedzeniem myślących o emeryturze to efekt braku odpowiedniej edukacji ekonomicznej i nawyku oszczędzania. Ekspert dodaje, że największą świadomość o konieczności odkładania na emeryturę mają osoby młodsze.Badania wykazały, że jeśli już oszczędzamy, to na tradycyjnych kontach bankowych i lokatach. Rzadko natomiast korzystamy z funduszy inwestycyjnych i Indywidualnych Kont Emerytalnych.

Tymczasem zdaniem prezesa Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami Marcina Dyla przyszli emeryci powinni szukać właśnie długoterminowych możliwości inwestowania, takich jak fundusze inwestycyjne, akcje czy oferty firm ubezpieczeniowych.

Eksperci podkreślają dużą rozbieżność między deklaracjami chęci oszczędzania, a faktycznym odkładaniem pieniędzy. Ich zdaniem spora grupa Polaków mogłaby odkładać systematycznie na emeryturę, jednak oprócz codziennych wydatków przeszkodę stanowi chęć podnoszenia poziomu życia.

ZOBACZ TAKŻE:

ofe, sondaż, emerytura, ike
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2010-06-14 16:21 Bywalec forum
No to się obudzą z ręką w nocniku bo z ZUS i OFE dostaną (statystycznie) ok 50% tego co zarabiają. Jest to dość optymistyczna prognoza gdyż ZUS ma coraz większy deficyt i grozi nam niestety za kilkanaście lat scenariusz grecki.
Polecam się osobom, które chciałyby coś więcej niż z reklam wiedzieć o inwestowaniu.
E.U.Geniusz
213.25.195.* 2010-06-10 16:38
Najlepiej na emeryturę odkładac u Madoffa