Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Prawa nabyte przez mundurowych nietykalne"

0
Podziel się:

Zdaniem premiera, reforma emerytur mundurowych powinna być przyzwoita, ale nie może być tak, że po 15 latach służby 35-latek dostaje świadczenia.

"Prawa nabyte przez mundurowych nietykalne"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Reforma emerytur służb mundurowych powinna uwzględniać zasady przyzwoitości i zdrowego rozsądku - oświadczył premier Donald Tusk. Podkreślił jednocześnie, że prawa nabyte przez dzisiejszych funkcjonariuszy służb mundurowych są nietykalne.

Premier na konferencji prasowej był pytany o medialne doniesienia na temat prac nad reformą dotyczącą emerytur służb mundurowych. Jak zaznaczył, informacje te _ nie są zgodne z rzeczywistością _.

_ Gazeta Wyborcza _ napisała dziś, że dobiegają końca rozmowy między związkowcami i rządem na temat tej reformy. W przyszłym tygodniu - według dziennika - miałoby być podpisane porozumienie. Reforma dotyczy policjantów, żołnierzy, strażaków, strażników granicznych, pracowników więziennictwa, w sumie ponad 250 tys. osób.

Jak czytamy w _ GW _, według nowych przepisów mundurowi pracowaliby o pięć lat dłużej - prawo do emerytury zyskiwaliby nie po 15, lecz po 20 latach, po osiągnięciu minimalnego wieku 50 lat. Ponadto nie będzie można łączyć emerytury z rentą. Wszystkie powyższe zmiany objęłyby obowiązkowo funkcjonariuszy wstępujących do służby po 2012 r. Obecni mogliby wybierać stary lub nowy system.

Premier zaznaczył, że rozmowy między związkowcami i rządem na temat reformy nadal trwają. _ Jak będzie finał tych rozmów, to ogłosimy te wstępne ustalenia pomiędzy stroną związkową a stroną rządową _ - powiedział szef rządu.

Tusk oświadczył, że _ prawa, które są gwarantowane konstytucją i werdyktem Trybunału Konstytucyjnego, a więc prawa nabyte przez dzisiejszych funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych są nietykalne _. Podkreślał, że mówi to po to, _ żeby przeciąć wszystkie spekulacje, żeby wreszcie złe języki nie kolportowały nieprawdziwych informacji _.

Jak powiedział, _ kto dzisiaj jest żołnierzem, policjantem, strażakiem etc., ten swoje uprawnienia do końca swojej służby i dożywotnio utrzymuje _. _ Nie ma żadnego problemu z utrzymaniem nabytych praw, także emerytalnych. Czy się to komuś podoba czy nie _ - powiedział premier. Jak zaznaczył, jemu osobiście _ nie wszystko w tych nabytych prawach się podoba, ale to nie ma żadnego znaczenia, te prawa są nietykalne _.

_ - Dla mnie jest ważne to, żeby wreszcie przestano siać taki niepokój wśród dzisiejszych mundurowych, że cokolwiek ktoś planuje im zabrać. Oni są bezpieczni, jeśli chodzi o ich uprawnienia emerytalne _ - powiedział szef rządu.

Tusk oświadczył, że planowane zmiany będą dotyczyć tych osób, które rozpoczną służbę dopiero po wejściu w życie zmienionych przepisów. Jak powiedział, jest dla niego rzeczą oczywistą, że _ ta nowa ustawa, która będzie dotyczyła nowych funkcjonariuszy, powinna uwzględniać zdecydowanie bardziej zasady przyzwoitości i zdrowego rozsądku _.

_ - Nie może być tak, jak jest dzisiaj, że po 15 latach służby 35-letni, zdrowy mężczyzna ma upragnienia emerytalne, czasami także rentowe, bo niestety to też wymaga przeglądu, i jednocześnie równocześnie pracuje _ - podkreślił. Jak zauważył, _ te uprawnienia w dodatku oznaczają wyraźnie wyższą niż średnia w Polsce emeryturę dla byłych mundurowych _.

Zdaniem premiera nie ma powodów, by sądzić, że _ 50-letni policjant byłby w czymkolwiek gorszy niż 40-letni policjant _. Jak powiedział szef rządu, sam ma 54 lata i choć - zaznaczył - nie zawsze prowadził _ jakiś nadzwyczaj higieniczny tryb życia _, to czuje się na tyle sprawny, by pełnić urząd premiera.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t130042.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/armia;uprzywilejowanych;do;kazdego;doplacisz;490;zl,157,0,760477.html) Armia uprzywilejowanych. Do każdego dopłacisz 490 zł Emerytury mundurowych są o 1000 zł wyższe niż świadczenia dla cywili.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t89558.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy;czekaja;na;zmiany;w;emeryturach,92,0,760668.html) Związkowcy czekają na zmiany w emeryturach Sześć rządowych podzespołów właśnie zaczęło prace nad rozwiązaniami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t85799.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;bedzie;reforma;emerytur;mundurowych,187,0,575931.html) Miller: Będzie reforma emerytur mundurowych Szef MSWiA jeszcze w styczniu przedstawi jej założenia związkom zawodowym.

_ - To nie wymaga jakiegoś nadzwyczajnego treningu i wysiłku, żeby po pięćdziesiątce mieć formę wystarczającą do sprawowania urzędu premiera albo funkcji policjanta _ - stwierdził Tusk.

Jednocześnie premier zwrócił uwagę, że _ w policji z całą pewnością istnieje pewien typ pracy czy typ działań, który wymaga nadzwyczajnej sprawności fizycznej _. _ Rzecz jasna wtedy ludzie w moim wieku powinni już zająć się czyś innym w policji _ - powiedział. Jak dodał, tych innych zajęć jest jednak sporo.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)