Notowania

fus
02.08.2011 16:07

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Ustawa jest adresowana do osób, które uzyskały świadczenia emerytalne, ale kontynuują pracę na etacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Jest to pierwsza przyjęta przez parlament ustawa, której projekt zgłosił prezydent Komorowski. Dzięki nowelizacji ubezpieczeni będą mogli ponownie przeliczyć emerytury, jeśli zawieszą ich pobieranie po 30 września na co najmniej 18 miesięcy, by kontynuować pracę u tego samego pracodawcy bez rozwiązywania umowy o pracę.

_ - Ustawa jest ważna, bo w znacznej mierze przywraca zaufanie obywateli do systemu emerytalnego w Polsce. Eliminuje (...) pewne zaskoczenie rozwiązaniami daleko idącymi, jeśli chodzi o skutki także finansowe, dla osób, które chcą kontynuować pracę na etacie posiadając uprawnienia emerytalne _ - powiedział prezydent.

Zdaniem Komorowskiego z zapisów noweli może skorzystać około 50 tys. osób, które na mocy wcześniej obowiązujących przepisów łączyły pobieranie emerytury z pracą zarobkową bez rozwiązania stosunku pracy.

Prezydent powiedział, że cieszy się, iż nowe rozwiązanie wejdzie w życie. Jak mówił, zgłaszanie inicjatyw ustawodawczych przez prezydenta to dobra metoda pracy.

- _ To dla mnie ważna chwila, bo podpisuję po raz pierwszy swój własny projekt, propozycję regulacji ustawowej, która trafiła do parlamentu z inicjatywy prezydenta _ - powiedział Bronisław Komorowski.

- _ To dobra okazja, żeby powiedzieć o metodzie pracy, jaką stosujemy w Kancelarii Prezydenta, tak aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka sporu politycznego, aby jednocześnie poprawiać wchodzące w życie rozwiązania, w takim kierunku, który służy interesowi publicznemu _– dodał.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje trzy ogólne reguły dotyczące ponownego ustalania wysokości emerytury. Przede wszystkim przeliczenie będzie mogło nastąpić na wniosek zgłoszony dopiero po ustaniu ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.

Ponadto w przypadku gdyby, na skutek ponownego ustalenia wysokość emerytury była niższa - świadczenie przysługiwać będzie w wysokości dotychczasowej. Poza tym ponowne ustalenie wysokości emerytury w oparciu o wskazane przepisy będzie mogło nastąpić tylko jeden raz.

Inicjatywa ustawodawcza prezydenta została podjęta wskutek zmiany ustawy o finansach publicznych, dotyczącej zasad łączenia pracy z emeryturą. Zgodnie z tą zmianą, prawo do emerytury zawiesza się, jeśli emeryt nie rozwiąże stosunku pracy z pracodawcą. Regulacja ta weszła w życie 1 stycznia 2011 r. natomiast w stosunku do emerytów, którym świadczenie przyznano wcześniej, zacznie obowiązywać od 1 października 2011 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;za;emerytami;chce;zmiany;tego;co;podpisal,147,0,744339.html) Prezydent za emerytami, chce zmiany tego co podpisał Nie spodobał mu się zapis o konieczności wyboru - albo praca, albo emerytura.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t134887.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;podpisal;zmiany;ustawy;o;lobbingu,141,0,867469.html) Prezydent podpisał zmiany ustawy o lobbingu Nowelizacja przewiduje zwiększenie efektywności działań legislacyjnych rządu oraz ich przejrzystości w procesie stanowienia prawa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t134887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/blizej;atomu;prezydent;podpisal;ustawe;o;inwestycjach,33,0,863009.html) Bliżej atomu. Prezydent podpisał ważną ustawę

- To dla mnie ważna chwila, bo podpisuję po raz pierwszy swój własny projekt, propozycję regulacji ustawowej, która trafiła do parlamentu z inicjatywy prezydenta - powiedział Bronisław Komorowski.

Tagi: fus, emerytury, wiadomości, kraj, wiadmomości, porady, gospodarka, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz