Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedłużenie wieku emerytalnego. Rząd pracuje

0
Podziel się:

Zmiany w zasadach urlopu wychowawczego, czy większe bonusy za dziecko. Czy to wystarczy?

Przedłużenie wieku emerytalnego. Rząd pracuje
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zmiana zasad wliczania urlopu wychowawczego do emerytury, kwoty we władzach spółek publicznych, czy dłuższy niż do 2040 roku okres przejściowy - to niektóre z pojawiających się w PO pomysłów na zrekompensowanie kobietom podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat.

Zgodnie z koncepcją premiera Donalda Tuska, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet w roku 2040.

Tusk zapowiedział, że w ciągu dziesięciu dni do konsultacji trafi rządowy projekt przewidujący podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Tusk zapewnił jednocześnie, że w pracach nad reformą rząd wsłuchuje się w głos kobiet, chce też uwzględnić fakt, iż kobiety w znacznie większym stopniu niż mężczyźni muszą łączyć pracę zawodową z pracą w domu.

_ - Zrównanie wieku emerytalnego w przypadku polskich kobiet może wydawać się krzyczącą niesprawiedliwością, jeśli nie będzie temu towarzyszyła poważna rozmowa i poważne decyzje, jak pomóc kobietom _ - ocenił szef rządu.

Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet Bożena Szydłowska (PO) powiedziała, że jej zdaniem warto byłoby pomyśleć nad przedłużeniem okresu przejściowego dla kobiet. _ _

_ - Jestem za zrównaniem wieku emerytalnego, natomiast może rozłożyłabym to jeszcze dłużej w czasie, jeśli chodzi o przedłużenie do 67 lat. Myślę, że byłoby przyjaźniej przyjęte przez środowiska kobiece _ - powiedziała Szydłowska, zastrzegając, że jest to jej prywatne zdanie, a nie opinia całej Parlamentarnej Grupy Kobiet.

Wiceszef sejmowej komisji finansów Sławomir Neumann (PO) pytany, jak zrekompensować kobietom podwyższenie wieku emerytalnego, powiedział, że _ pomysłów jest cała masa _. _ Wiek emerytalny powinien być na trwałe zapisany w ustawie. Natomiast równolegle należy rozmawiać o polityce prorodzinnej, o ulgach dla kobiet, które rodzą i wychowują dzieci. Ważne, żeby kobiety miały szanse dostawać emerytury w takiej wysokości jak mężczyźni _ - powiedział Neumann.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/151/m97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/wiecej;dzieci;emerytura;predzej;pawlak;chce;ulzyc;kobietom,228,0,977636.html) *Szybsza emerytura dla kobiet. Pawlak ma plan * PSL chce uzależnić wiek emerytalny kobiet od liczby dzieci oraz wprowadzić ulgę dla zatrudniających absolwentów. Wymienił pojawiającą się w klubie propozycję zmiany zasad wliczania urlopu wychowawczego do okresu składkowego - zastrzegł jednocześnie, że nie jest to jeszcze skonkretyzowany pomysł. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarówno urlop macierzyński jak i wychowawczy jest okresem, w którym kobieta podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jednak składki za czas urlopu wychowawczego naliczane są od minimalnej pensji krajowej.

_ - Macierzyństwo liczy się do emerytury, ale nie z takim przelicznikiem jak normalna praca zawodowa _ - podkreśliła też Kochan.

PSL zaproponowało, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę - po urodzeniu każdego kolejnego dziecka czas pracy byłby skracany o trzy lata. Zdaniem wicepremiera, szefa PSL Waldemara Pawlaka system emerytalny musi uwzględniać aspekt społeczny i demograficzny. Według niego koszty przechodzenia przez matki na wcześniejszą emeryturę zostałyby sfinansowane ze składek ich dzieci. Tusk zapowiedział już jednak, że projektowane przepisy nie będą zawierały rozwiązań proponowanych przez PSL.

Czytaj więcej o zmianach w emeryturach
Szybsza emerytura dla kobiet. Pawlak ma plan PSL chce uzależnić wiek emerytalny kobiet od liczby dzieci oraz wprowadzić ulgę dla zatrudniających absolwentów.
Fedak: Biedne kobiety to hańba dla państwa Minister pracy na Europejskim Kongresie Kobiet odpowiadała na krytykę m.in. ustawy żłobkowej.
"To skok na kieszenie najuboższych" Prezydent Komorowski zaprosił szefów klubów parlamentarnych do dyskusji o emeryturach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)