Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegrana Komorowskiego w sprawie OFE

0
Podziel się:

Chodzi o odmowę udostępnienia ekspertyz w sprawie zmian w systemie emerytalnym.

Przegrana Komorowskiego w sprawie OFE
(Bartosz Krupa/East News)

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Prezydent niezgodnie z prawem utrzymywał, że sporządzane dla niego ekspertyzy dotyczące zgodności z Konstytucją RP ustawy z 2011 roku obcinającej składkę przekazywaną do OFE, nie stanowią informacji publicznej.

Jest to ciąg dalszy sprawy sądowej eksperta Forum Obywatelskiego Rozwoju - Mikołaja Barczentewicza z Prezydentem RP o dostęp do informacji publicznej dotyczącej nowelizacji tzw. ustawy o OFE z 2011.

W kwietniu 2011 roku Mikołaj Barczentewicz, ekspert FOR, złożył w Kancelarii Prezydenta RP formalny wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci ekspertyz dotyczących zmian w ustawie o funkcjonowaniu systemu ubezpieczeń społecznych, spotykając się z odpowiedzią, że zdaniem Kancelarii Prezydenta RP opinie konstytucjonalistów nie stanowią informacji publicznej. Następnie ekspert FOR złożył skargę na bezczynność Prezydenta RP w sprawie rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

22 marca 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny zawiesił postępowanie ze skargi kasacyjnej Prezydenta RP od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie skargi Mikołaja Barczentewicza. Sędziowie uwzględnili wniosek pełnomocnika Prezydenta RP odnośnie skierowania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego. Pytanie prawne dotyczy tego, czy zgodne z Konstytucją RP są przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, rozumiane w ten sposób, że jako informacje publiczne kwalifikują dane, które były wykorzystywane w procesie legislacyjnym przez Prezydenta RP, zgodnie z jego prerogatywami zapisanymi w Konstytucji RP.

Zmiany w OFE przesądzone

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o zmianach w systemie emerytalnym przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Tego wyboru muszą dokonać pomiędzy kwietniem a końcem lipca br. Następne "okienko transferowe" otworzy się bowiem dopiero za dwa lata.

Na początku lutego fundusze emerytalne przekazały do ZUS obligacje Skarbu Państwa i w te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, nie mogą już inwestować. Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).

Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.Wprowadzony zostanie minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent "notariuszem PO". Miażdżąca krytyka opozycji - _ Bronisław Komorowski gra w grę wyreżyserowaną przez Donalda Tuska _ - komentują posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Batalia o OFE wkracza w decydującą fazę Skok na pieniądze z drugiego filaru, pozwoli rządowi zwiększyć wydatki przed wyborami - ostrzega prof. Leszek Balcerowicz.
Prezydent dyskutuje o zmianach w OFE Kancelaria Prezydenta zapowiadała wcześniej, że przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie nadrzędną sprawą dla prezydenta będzie stabilna sytuacja emerytów.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)