Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raport o OFE jeszcze w tym miesiącu

0
Podziel się:

Najważniejsze jest bezpieczeństwo emerytur, które powinny być dożywotnie.

Raport o OFE jeszcze w tym miesiącu
(Matloch/Reporter)
bFenuwnF

Raport dotyczący Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie gotowy jeszcze w tym miesiącu - zapowiada minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef resortu pracy podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że najważniejsze jest bezpieczeństwo emerytur, które powinny być dożywotnie.

- _ Emerytura w swoim charakterze ma dożywotność, czyli jest świadczeniem niezmiennym w tym kontekście, że jest wypłacana dożywotnio. Oczywiście, zmienia się jej wartość i też tego zabrakło w propozycji OFE dotyczącej wypłat i waloryzacji przynajmniej o ten wskaźnik inflacyjny. My formułując sposób wypłat opieramy się na filarach: dożywotniość, waloryzowanie takiej emerytury, bezpieczeństwo dla emeryta i nieponoszenie dodatkowych opłat w trakcie pobierania emerytur - powiedział minister. _

Minister zadeklarował, że jest otwarty na debatę na temat raportu dotyczącego OFE, o co apelowali przedstawiciele różnych środowisk.

bFenuwnH

_ - Na pewno w maju raport ten będzie gotowy. Chciałbym tez żeby był on przedmiotem debaty publicznej, dyskusji, wymiany poglądów. To jest potrzebne i dotyczy każdego z nas - _dodał.

Raport przygotowywany jest przy współudziale resortu finansów. Minister Jacek Rostowski mówił jeszcze w kwietniu, że przesunięcie części składki emerytalnej z ZUS-u do Otwartych Funduszy Emerytalnych spowodowało znaczny wzrost długu publicznego i konieczność znalezienia środków na zastąpienie składek, które przedtem szły do ZUS-u.

Teraz idą one do OFE i po części są dobrze inwestowane w akcje, a po części, jak powiedział minister, niepotrzebnie ponownie pożyczane budżetowi, co tworzy dodatkowy, bardzo znaczący dług publiczny.

Czytaj więcej w Money.pl
Dlaczego OFE się nie sprawdziły? Odpowiedzi padły na debacie PiS Petru, Orłowski, Glapiński na debacie Prawa i Sprawiedliwości mówili o systemie emerytalnym i pomysłach tej partii.
500 dni czyli 500 miliardów dla gospodarki. Jak? Tak premier podsumowuje swoje rządy. I zapowiada prywatyzację LOT-u, zmiany w OFE i nowe inwestycje.
Rząd zawiesił emerytury z OFE Wciąż nie ma przepisów regulujących wypłaty emerytur z Otwartych Funduszy Emerytalnych.
bFenuwoi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)