Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma emerytalna
25.04.2012 14:25

Reforma emerytalna bardzo nie podoba się Polakom

79 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn do 67 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pedrosimoes7/CC/Flickr)

79 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn do 67 lat, a 86 proc. nie popiera podwyższenia wieku emerytalnego kobiet do 67 lat - wynika z opublikowanego w środę badania CBOS.

Z kwietniowego badania wynika, że za propozycją podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn do 67 lat opowiada się niespełna jedna piąta Polaków (18 proc.), a kobiet - tylko co dziewiąty respondent (11 proc.).

Zwolennikami rządowej propozycji są najczęściej mieszkańcy miast liczących ponad 500 tys. ludności (25 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (23 proc.) oraz stosunkowo dobrze sytuowani - o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1 tys. 500 zł (21 proc.). Podwyższenie wieku emerytalnego obu płci akceptuje też kadra kierownicza i specjaliści (28 proc.) oraz właściciele firm (26 proc.).

Sprzeciw wobec podwyższania wieku emerytalnego obu płci dominuje także w elektoratach wszystkich najważniejszych ugrupowań politycznych.

Opinie wyborców PO są jednak bardziej zróżnicowane - również wśród nich największą grupę stanowią przeciwnicy podnoszenia wieku emerytalnego, ale co trzeci akceptuje jego podniesienie dla obu płci. Jednocześnie niemal co piąty sprzeciwia się dłuższej pracy kobiet, ale nie odrzuca możliwości wydłużenia czasu pracy mężczyzn.

Pracę do 67. roku życia najczęściej planują osoby, dla których jest to odległa perspektywa, czyli respondenci mający 18-24 lata (60 proc.) oraz osoby w wieku 25-34 lat (50 proc.). Zdecydowanie najczęściej do 67. roku życia chcieliby pracować uczniowie i studenci (72 proc.). Częściej niż przeciętnie deklaracje takie składają osoby z wyższym wykształceniem oraz badani o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (po 54 procent).

Czytaj więcej w Money.pl
"Na tym państwo nie może zarabiać" W obecnej sytuacji demograficznej państwa należy dokonać wszelkich starań, aby wesprzeć społeczeństwo - mówi Jan Bury.
Wiek emerytalny podniesiemy do 80 lat. I nie będzie protestów Współtwórca reformy emerytalnej o tym, co trzeba zmienić w systemie.
Tylko Palikot jest prawdziwym mężem stanu? _ Enfant terrible _ polskiej polityki pokazał, jak powinna zachowywać się opozycja.
Tagi: reforma emerytalna, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz