Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna jest spóźniona

0
Podziel się:

Premier zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni rząd przedstawi ostateczny projekt reformy emerytalnej.

Reforma emerytalna jest spóźniona
(Emin Ozkan/Dreamstime.com)

Zdaniem profesora Stanisława Gomułki, proponowana przez Radę Ministrów reforma jest mocno spóźniona, zbyt powolna i nazbyt ograniczona.

Rząd proponuje stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Główny ekonomista BCC, który doradzał wszystkim rządom od początku transformacji ustrojowej uważa, że reforma emerytalna powinna była być rozpoczęta już 13 lat temu.
- _ Podnoszenie wieku emerytalnego musi być rozłożone w czasie i w związku z tym im wcześniej tym lepiej. W związku z tym im wcześniej tym lepiej. Jednak rozłożenie tego na 28 lat oznacza rozłożenie odpowiedzialności na szereg rządów. Ja zabiegałem o to, by rząd Tuska rozpoczął reformę 4 lata temu. Poprzednie rządy tez nic nie robiły. To było coś w rodzaju strajku _ - mówi prof. Gomułka.

Według profesora Gomułki obecnie koncentracja tylko na wieku emerytalnym to za mało. W Polsce jest ok. 60 grup zawodowych z uprzywilejowymi systemami emerytalnymi i jak najszybciej trzeba coś z tym zrobić - uważa profesor.

Teraz jednak najważniejsze jest, by rząd nie zrezygnował z wydłużenia wieku emerytalnego kobiet do 67. roku życia. Profesor Gomułka zaznaczył, że w Polsce potrzebne jest edukowanie społeczeństwa, a zwłaszcza uświadomienie elitom politycznym, że niewydłużenie wieku emerytalnego kobiet drastycznie zmniejszy relację ich emerytur do płac.
Ekonomiści podkreślają, że wydłużenie wieku emerytalnego nie tylko zwiększy tempo naszego rozwoju, ale również przyczyni się do lepszego postrzegania Polski przez inwestorów zagranicznych, jako kraju, który stara się równoważyć finanse publiczne.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
"To największe oszustwo ostatnich 20 lat" Jarosław Kaczyński na antenie Radia Maryja twierdzi, że nie widzi sensu spotkania z premierem.
Tusk rozżalony: Już lepiej w ogóle nie róbmy tej reformy PSL ma nowy pomysł na wydłużenie wieku emerytalnego. Nie przypadł on do gustu premierowi.
Kto się ugnie? Od tego zależy przyszłość kobiet Szef resortu pracy twierdzi, że nie ma rozdźwięku w koalicji, co do konieczności wydłużenia wieku emerytalnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)