Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Reforma emerytalna musi być porządna"

0
Podziel się:

PSL ma nowy pomysł na wydłużenie wieku emerytalnego. Nie przypadł on do gustu premierowi.

"Reforma emerytalna musi być porządna"
(PAP/Radek Pietruszka)

- _ Podwyższenie wieku emerytalnego o 2 lata niczego nie załatwi _ - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do takiej propozycji przedstawionej przez PSL. - _ Lepiej byłoby się nie zabierać za reformę, gdybyśmy mieli na tym poprzestać _ - dodał szef rządu._ _

_ - Polskie Stronnictwo Ludowe jest bardziej optymistycznie nastawione co do oceny polityków dzisiaj i w przyszłości. To znaczy zakłada, że jeśli my weźmiemy na siebie ciężar podwyższenia wieku emerytalnego o 2 lata, to znajdą się następcy, którzy wykażą się równą odwagą i odpowiedzialnością _ - powiedział premier.

Niedawno PSL zaproponowało, by do 2020 r. podnieść wiek emerytalny kobiet i mężczyzn o dwa lata, co oznacza, że mężczyźni przechodziliby na emeryturę w wieku 67 lat, a kobiety 62 lat; o szczegółach następnego etapu reformy miałyby decydować następne rządy.

Ponadto PSL postuluje, by umożliwić kobietom wcześniejsze zakończenie pracy - o 3 lata za urodzone dziecko. Czas pracy matek mógłby być maksymalnie skrócony o 9 lat. PO nie zgadza się na takie rozwiązanie. Dziś o sprawie reformy emerytalnej rozmawiać mają politycy ze ścisłych kierownictw PO i PSL.

Premier powiedział, że jest bardziej _ konserwatywny _. _ - Nie ryzykowałbym w imieniu państwa polskiego, czekając na kolejną zmianę. Nie bardzo mi się chce wierzyć, żeby ktoś jeszcze wrócił w przewidywalnym czasie do tak bolesnego i trudnego projektu, jakim jest podniesienie wieku emerytalnego _ - zaznaczył.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/38/m205862.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforma;emerytalna;-;po;i;psl;sie;dogadaja,89,0,1034329.html) *Kto się ugnie? Od tego zależy przyszłość kobiet * Szef resortu pracy twierdzi, że nie ma rozdźwięku w koalicji, co do konieczności wydłużenia wieku emerytalnego. Premier powiedział też, że jest otwarty na wszystkie pomysły w dyskusji o tym, jak przy okazji reformy wieku emerytalnego _ osłonić najsłabszych _, żeby zmiana ta _ nie spowodowała udręki dla jakiejś grupy ludzi _. _ _

_ - Będziemy szukali wspólnie z PSL-em rozwiązania, które nie będzie zmieniało istoty tej reformy, ale będzie skutecznie chroniło tych, co do których można się już dziś domyślać, że będą zagrożeni _ - powiedział.

Według niego, taką zagrożoną grupą są _ ludzie, którzy wypadną z rynku pracy w wieku starszym _. Premier mówił, że trzeba tu szukać możliwych rozwiązań, wymienił w tym kontekście m.in. koncepcję _ częściowej emerytury _.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Kto się ugnie? Od tego zależy przyszłość kobiet Szef resortu pracy twierdzi, że nie ma rozdźwięku w koalicji, co do konieczności wydłużenia wieku emerytalnego.
Spotkanie na szczycie. To on dyktuje warunki Chce kompromisu, ale co chwila zachwyca się innymi pomysłami. I jak tu się dogadać?
Tusk o Pawlaku: Krew się nie poleje, ale... Premier zapowiada, czyje propozycje do ustawy emerytalnej, jest gotów uwzględnić.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)