Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna zostanie wycofana. PiS to zapowiada

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska nie ma prawa takiej reformy przeprowadzić. Nie ma do tego mandatu społecznego - twierdzi polityk tej partii.

Reforma emerytalna zostanie wycofana. PiS to zapowiada
(PAP/Leszek Szymański)

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra najbliższe wybory parlamentarne, to partia wycofa reformę emerytalną, która wydłuża czas pracy do 67 roku życia, przygotowywaną przez Platformę Obywatelską. Taką deklarację złożył poseł tej partii Joachim Brudziński.

Jego zdaniem PO nie ma prawa do przeprowadzenia tak drastycznej reformy emerytalnej.

_ - My z takiej reformy się wycofamy,ponieważ już mniej więcej 2 miliony Polaków opowiedziały się za referendum. Uważamy więc, ze Platforma Obywatelska nie ma prawa takiej reformy przeprowadzić. A to dlatego, że w kampanii wyborczej wprowadziliście Polaków w błąd i nie macie mandatu społecznego, by taką reformę przeprowadzić _ - uważa Brudziński.

POSŁUCHAJ JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGO:

źródło: IAR

Szef klubu PO Rafał Grupiński podkreślił, że obecnie trwają dalsze rozmowy dotyczące reformy emerytalnej, a premier Dostał Tusk dostał upoważnienie do rozmów z innymi klubami. Przyznał, że główną osią była sprawa emerytur częściowych.

_ - To była kwestia proporcji w jakich będzie można korzystać z wcześniejszej emerytury. Oczywiście czerpiąc z własnego kapitału. I tutaj 50 proc. to była to przy czym się rozstaliśmy _ - tłumaczy Grupiński.

POSŁUCHAJ RAFAŁA GRUPIŃSKIEGO:

źródło: IAR

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka z Ruchu Palikota uzależnia poparcie reformy emerytalnej od ostatecznych ustaleń. Podkreśla, że nie warto się spieszyć z reformą i należy dyskutować także nad innymi pomysłami.

_ - Główne postulaty dotyczą tego, że nie wyobrażamy sobie wprowadzenia gołego wzdłużenia wieku emerytalnego bez ustaw osłonowych. Z kategorii zdrowie, praca o opieka _ - wyjaśnia Nowicka.

POSŁUCHAJ WANDY NOWICKIEJ:

źródło: IAR

Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że koalicja wróci do rozmów po wykonaniu dokładnych analiz, które ma przygotować minister finansów oraz minister pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem, pośpiech w pracach nad reformą emerytalna jest niewskazany.

_ - To, że troszeczkę zwolniliśmy tempo, to ze te konsultacje trwają w ramach koalicji oraz również poza nią, to źle temu docelowemu rozwiązaniu nie zrobi. Dobrze, że trochę uspokoiliśmy sytuację. Sprawa jest bowiem bardzo poważna i nie można tego robić ad hoc, na kolanie _ - podsumował Kalinowski.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KALINOWSKIEGO:

źródło: IAR

Zgodnie z propozycją szefa rządu, wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany i podniesiony do 67. roku życia. Platforma Obywatelska nie może jednak porozumieć się na temat wspólnego projektu reformy z koalicyjnym PSL. Solidarność zebrała pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy emerytalnej ponad półtora miliona podpisów.

Czytaj emerytalne raporty Money.pl
Jeżeli nic się nie zmieni, będziemy głodować To przykre, ale w tej sprawie wszyscy zgadzają się z Donaldem Tuskiem. Money.pl przepytał ekspertów.
Starzy zabierają etaty młodym? Nonsens! 340 tysięcy nowych miejsc pracy w osiem lat Rząd chce przesunąć wiek emerytalny do 67 lat. Zobacz zaskakujące skutki zmian.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)