Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytur mundurowych. Oto decyzje rządu

0
Podziel się:

Donald Tusk mówi o kompromisie. - Liczę na zdrowy rozsądek tym bardziej, że protestujący protestowaliby w imieniu tych, którzy dopiero do służby przyjdą.

Reforma emerytur mundurowych. Oto decyzje rządu
(Reporter)

Funkcjonariusze mundurowi będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali 25 lat. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby; jej maksymalna wysokość to 75 proc. pensji - zdecydował rząd.

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie emerytur mundurowych. Przewiduje on, że zostanie zachowany odrębny system tzw. zaopatrzeniowy. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS.

Obecnie nabycie praw emerytalnych nie zależy od wieku, wystarczy jedynie 15 lat stażu pracy. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

Wysokość emerytury mundurowej będzie zależała od wysokości pensji z 10 wybranych lat. Obecnie wyliczana jest ona na podstawie ostatniego uposażenia. Wcześniej przygotowany przez MSW projekt zakładał, że wysokość emerytury mundurowej będzie zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat.

_ - Wyliczenie tego zaopatrzenia emerytalnego będzie na podstawie 10 wskazanych lat, a nie tak jak jest dzisiaj, na podstawie ostatniej pensji. Będzie to 75 proc. Przez wybrane 10 lat rozumiemy okres ciągły, a nie, że się wybiera 10 najlepszych lat _ - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

_ - To ma duże znaczenie, jeśli chodzi o poczucie sprawiedliwości. Obywatele objęci powszechnym systemem emerytalnym w trakcie konsultacji zwracali uwagę, że przywileje te są rażącą niesprawiedliwością _ - powiedział Tusk, uzasadniając projekt zmian w _ mundurówkach _. _ Służba w Polsce w mundurze niesie za sobą kilka bardzo poważnych ciężarów nieporównywalnych z żadnym innym zawodem _ - tłumaczył premier.

W interesie służb mundurowych jest raczej chronić zaproponowane zmiany w ich systemie emerytalnym, a nie narażać je na kolejną partię debaty, która mogłaby się zakończyć niespodziewanie gorzej, a nie lepiej. Liczę na zdrowy rozsądek - mówił premier, pytany o zapowiedzi związków zawodowych służb mundurowych. Związkowcy grozili akcją protestacyjną w razie przyjęcia przez rząd projektu w tym kształcie. Proponowali m.in. żeby nowo przyjęci do służby nabywali uprawnienia emerytalne po 25 latach służby i osiągnięciu 50. roku życia, bądź 25 latach służby bez określania limitu wieku.

_ - Liczę na zdrowy rozsądek tym bardziej, że protestujący protestowaliby w imieniu tych, którzy dopiero do służby przyjdą, a więc traktowałbym to raczej jako próbę zamanifestowania swojej obecności. W interesie służb mundurowych jest raczej chronić ten model, a nie narażać na kolejną partię debaty, która mogłaby się zakończyć niespodziewanie gorzej, a nie lepiej z punktu widzenia służb mundurowych _ - zaznaczył Tusk.

Jestem przekonany bowiem, że będą wracać propozycje włączenia funkcjonariuszy w powszechny system emerytalny - dodał premier. _ - To jest kompromis bezpieczny dla wszystkich, raczej sprawiedliwy i jednak wyróżniający służby mundurowe. Nie sądzę, aby jakieś poważniejsze akcje protestacyjne miały sens _ - powiedział premier.

Za tydzień zbierze się Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, która odniesie się do propozycji przyjętych przez rząd - poinformował przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda. _ - Dzisiaj jest to tylko projekt. Czekamy na debatę w Sejmie i stanowiska poszczególnych ugrupowań _ - powiedział Duda.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, a także żołnierze.

_ _

Czytaj więcej w Money.pl
Idzie afera wokół emerytur? Teraz mundurowi MSW przez tydzień będzie konsultowało swój projekt reformy emerytur mundurowych z ministerstwem finansów - poinformował dziś w Gnieźnie minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.
Tusk ma do Polaków prośbę. "Liczymy na zrozumienie" Premier kieruje pakiet ustaw do Sejmu. Już w czwartek głosowanie najważniejszej reformy Donalda Tuska.
"To co robi rząd, spowoduje totalny chaos" Donald Tusk przyśpiesza w sprawie ważnych reform. Szydło: _ Wprowadzą zamieszanie, po to żeby wszystko rozmyć _.
Kolumna milczenia przed kancelarią Tuska Pół tysiąca celników protestuje na ulicach Warszawy. Domagają się przywilejów, takich jak inni mundurowi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)