Notowania

krus
10.09.2008 15:47

Reforma KRUS musi być radykalna

Zmiany proponowane przez PSL są zbyt płytkie - ocenia Zbigniew Chlebowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef klubu PlatformyZbigniew Chlebowski powiedział, że nie ma akceptacji PO dla projektu reformy KRUS przygotowanego przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego. _ Zmiany są zbyt płytkie _ - podkreślił.

Wcześniej wicepremier, prezes PSLWaldemar Pawlakpowiedział, iż nie sądzi, aby PO odrzuciła ten projekt.

_ - Sprawa jest wciąż otwarta. Zaproponowane zmiany są zbyt płytkie, żeby można mówić o akceptacji dla tego projektu. One nas po prostu nie satysfakcjonują _ - powiedział Chlebowski w środę dziennikarzom w Sejmie.

Według środowej _ Gazety Wyborczej _, minister rolnictwa przygotował głośno zapowiadany projekt reformy KRUS. Dzisiaj i biedni, i bogaci rolnicy płacą bardzo niskie składki, państwo dotuje rolnicze renty i emerytury w ponad 92 proc. W przyszłym roku dołoży do nich 16,4 mld zł, o 1,5 mld więcej niż w tym.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Pawlak: Reforma KRUS czeka zbyt długo ]( http://news.money.pl/artykul/pawlak;reforma;krus;czeka;zbyt;dlugo,42,0,369194.html )
* [ Tusk skończy "załatwianie roboty po znajomości" ]( http://news.money.pl/artykul/tusk;skonczy;zalatwianie;roboty;po;znajomosci,132,0,369028.html )
* [ Kłopotek: Załatwić pracę to nic złego ]( http://news.money.pl/artykul/klopotek;zalatwic;prace;to;nic;zlego,24,0,368920.html )
* [ PO o PSL: Nepotyzm i niekompetencja ]( http://news.money.pl/artykul/po;o;psl;nepotyzm;i;niekompetencja,246,0,358646.html )
* [ PO walczy z nepotyzmem. Ale nie w koalicji ]( http://news.money.pl/artykul/po;walczy;z;nepotyzmem;ale;nie;w;koalicji,208,0,350160.html )

Zdaniem _ GW _, projekt _ konserwuje _ przywileje rolników, których gospodarstwa nie przekraczają 50 ha. Pozostali - zaledwie 10 tys. osób - mieliby zapłacić tylko nieco więcej niż dziś - od 140 do 370 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa. Bez związku z dochodami, jakie osiągają.

Szef klubu PO powiedział, że nie wie dlaczego projekt przewiduje, iż rolnicy, którzy mają do 50 ha ziemi, zapłacą takie same składki, jak obecnie - czyli 64 zł. _ Dlaczego gospodarstwa powyżej 50 ha? A może powyżej 20 ha? _ - zaznaczył.

Chlebowski przyznał jednocześnie, że projekt nie powinien _ trafić do kosza _. _ To jest pierwszy projekt jakichkolwiek zmian w KRUS, od momentu, kiedy ta instytucja w Polsce powstała. Mimo, że jestem mocno niezadowolony z tego projektu, to podziwiam ministra Sawickiego, że podjął ten trud _ - zastrzegł.

Jak zaznaczył, proponowane przez ministra rolnictwa zmiany tylko dla gospodarstwa powyżej 50 ha, dotyczą jedynie kilku tysięcy gospodarstw. - _ To żadna zmiana _ - podkreślił.

Zdaniem szefa klubu PO, projekt wymaga wielu zmian i poprawek. _ - To, co w tej reformie musi się znaleźć, to wyrzucenie z systemu ubezpieczeń rolniczych, tych wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą _ - zaznaczył. Jak podkreślił, nie może być tak, że przedsiębiorca _ ucieka _ ze swoimi ubezpieczeniami do sytemu ubezpieczeń rolniczych.

Chlebowski przypomniał też, że wokół KRUS funkcjonują cztery fundusze - administracyjny, składkowy, rehabilitacyjny i KRUS. _ Moim zdaniem należy rozważyć połączenie czterech funduszy w jeden fundusz _ - podkreślił.

Tagi: krus, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz