Trwa ładowanie...
bDUBpTGZ

Notowania

Krus – Wszystkie wiadomości

4
08.04.2021 13:45

ZASIŁEK OPIEKUŃCZY
 / 
Zasiłek opiekuńczy dla rolników będzie przedłużony

Rząd chce przedłużyć zasiłek opiekuńczy wypłacany z KRUS do 25 kwietnia - wynika z projektu rozporządzenia, opublikowanym w wykazie prac legislacyjnych.

1
15.03.2021 20:58

ROLNICY
 / 
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak działa KRUS?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to zakład ubezpieczeniowy, w którym mogą być ubezpieczeni wyłącznie rolnicy. Podpowiadamy, jak w praktyce działa KRUS.

1
26.02.2021 15:06

ZASIŁEK
 / 
Zasiłki z KRUS przedłużone. Będą wypłacane do połowy marca

Zasiłki opiekuńcze dla rolników mają być przedłużone do 14 marca - wynika z projektu opublikowanego na wykazie prac legislacyjnych rządu.

409
23.02.2021 15:17

PIS
 / 
Rząd chce zmian w KRUS. "Wyciska rolników jak cytrynę"

Rządzący zapowiadają, że planują objęcie niektórych rolników składkami ZUS. Chodzi o tych, którzy prowadzą dodatkową działalność okołorolniczą. Do tej pory nie byli oni objęci systemem powszechnych ubezpieczeń społecznych. Głównie ze względu na to, że była to działalność okazjonalna i mało dochodowa. - Rząd chce wycisnąć rolników jak cytrynę i potraktować ich jako zwykłych płatników - mówi w programie "Newsroom" Dariusz Klimczak, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak dodaje, "to już kolejny cios wyprowadzony przez PiS w stronę rolników". Zdaniem Klimczaka w internecie wśród rolników zawrzało. - Wraz z przewodniczącym Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem domagamy się od ministra rolnictwa, żeby wreszcie wystąpił w obronie tych, którzy dają mu chleb - puentuje poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

148
21.02.2021 11:38

ZUS
 / 
Zmiany w KRUS. Były minister uderza w rząd: "złamanie ustaleń"

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wbija rządowi szpilę. Chodzi o planowane zmiany w KRUS, a konkretnie obarczenie rolników opłatami na ZUS. We wtorek posiedzenie rady prezydenckiej, Ardanowski oczekuje konkretnej reakcji resortu rolnictwa.

bDUBpTHb
820
19.02.2021 12:03

ROLNICY
 / 
Ubezpieczenia rolników. Agrounia będzie walczyła z pomysłem ozusowania ich działalności

To zamach na tradycję - mówił przed centralą KRUS w Warszawie szef Agrounii. Rolnicy nie godzą się na to, by prowadzący dodatkową działalność gospodarczą musieli płacić ZUS, a nie jak do tej pory podwójny KRUS.

95
18.02.2021 13:15

KRUS
 / 
Wyższa składka dla rolników prowadzących działalność gospodarczą. Prezes ZUS komentuje

- Jeśli obejmiemy ubezpieczeniem osoby prowadzące działalność gospodarczą, które mogą być też rolnikami, to jest nie tylko kwestia pobierania od nich składek, ale także zagwarantowania im ochrony. Tu nie dzieje się tak, że pobieramy, a nie oddajemy - tłumaczyła prezes ZUS Gertruda Uścińska. - Jeśli te osoby nie są obejmowane ubezpieczeniem, my też nie gwarantujemy ochrony, zasiłków ani świadczeń emerytalnych. Ten mechanizm działa w ten sposób - mówiła w programie "Money. To się liczy".

2K
17.02.2021 16:56

PIENIĄDZE
 / 
Na wsi już jest gorąco. Rząd bierze się za rolników. Z KRUS do ZUS

Rząd szykuje zmiany w KRUS, rolnicy prowadzący działalność gospodarczą słono zapłacą. - To jest nie do przyjęcia, to uderzenie wymierzone w twarz polskich rolników. Ten podwójny KRUS dotyczy rolników, którzy prowadzą drobne przedsiębiorstwa. Wszyscy zostali wrzuceni do jednego worka - powiedział Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. - Podwyżki KRUS-u i przerzucenie ich na ZUS spowodują, że dobrej, tradycyjnej, lokalnej żywności po prostu nie będzie. Stracą rolnicy, ale i całe polskie społeczeństwo - dodał.

26
11.02.2021 20:09

SKŁADKA ZDROWOTNA
 / 
Składka zdrowotna może wzrosnąć? Rząd szuka pieniędzy

Składka zależna od dochodów? A może wzrost składki dla wszystkich? Rząd rozważa różne scenariusze - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

bDUBpTHh
1
01.02.2021 13:34

OBOSTRZENIA
 / 
Koronawirus. Przedłużony zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS

W związku z przedłużeniem większości obostrzeń do 14 lutego, przedłużeniu uległ również zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) rodzica lub opiekuna.

15
28.12.2020 19:40

KRUS
 / 
Zasiłek opiekuńczy. Dostępny jest także dla rolnika

Od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS rodzica lub opiekuna - informuje resort rolnictwa.

35
28.05.2020 7:38

CIĘCIA
 / 
Tarcza 4.0. Rząd będzie mógł zwalniać w podległych mu instytucjach

Przepisy wprowadzane w ramach tarczy antykryzysowej 4.0 dadzą rządowi pole manewru w instytucjach mu podległych, jak choćby ZUS, KRUS czy NFZ. Szykują się zwolnienia i cięcia pensji, związkowcy już protestują.

6
27.04.2020 20:50

KORONAWIRUS
 / 
Zasiłek opiekuńczy z KRUS. Komu przysługuje i ile wynosi?

W związku z zamknięciem placówek oświatowych, ministerstwo rolnictwa zadecydowało, że zasiłki opiekuńcze będą wypłacane ubezpieczonym w KRUS dłużej. Komu przysługuje zasiłek i ile wynosi?

bDUBpTHi
75
27.03.2020 14:40

ZASIŁEK
 / 
Koronawirus a dopłaty dla rolników. "Są traktowani jak przedsiębiorcy"

Rolnicy dostaną dopłaty do KRUS-u w związku z koronawirusem, jednak wypłaty na chorobowym to zaledwie kilkanaście złotych za dzień. - Rolnicy są traktowani jak przedsiębiorcy, bo są de facto przedsiębiorcami. Proszę im nie zazdrościć, ale ta pomoc będzie również im dedykowana. Druga sprawa, zasiłek chorobowy jest rzeczywiście bardzo niski. Przypomnę, został ustalony w 2009 r., nie PiS go ustalało. Było to 10 zł za dzień powyżej 30 dni. Wykorzystując moje możliwości podniosłem to o 50 proc., co nadal jest niską kwotą, ale od pierwszego dnia choroby, a nie dopiero po 30 dniu - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

130
23.03.2020 16:00

ANDRZEJ DUDA
 / 
Tarcza antykryzysowa z rozwiązaniami także dla rolników. Prezydent mówi o zwolnieniach z KRUS

- Oczywiste jest to, że ucierpimy, ale musimy zrobić wszystko, żeby pogorszenie się poziomu życia było jak najmniejsze - powiedział prezydent Adnrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Zgłosiłem postulat, by polscy rolnicy zostali tak potraktowani jak przedsiębiorcy, ta grupa nie może być pozostawiona poza rozwiązaniami pomocy. Te zapisy będą w ustawie - obiecał prezydent. - Są potrzebne zwolnienia z ZUS-u, zwolnienia z KRUS-u - uważa prezydent.

95
03.02.2020 11:05

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
KRUS dla przedsiębiorców? "Nowakowi i Kowalskiemu należy się równe traktowanie"

- Dlaczego w Polsce Kowalski i Nowak są traktowani w Polsce w różny sposób? – pytał w programie "Money. To się liczy" Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. – Kowalski rolnik, który ma gospodarstwo do 50 ha, płaci kwartalnie do 400 zł na KRUS. I dobrze, że tak jest, bo ktoś pomyślał, że rolnik nie jest w stanie płacić wyższej składki. Tymczasem Nowak przedsiębiorca ledwo przędzie w swoim małym salonie fryzjerskim i o dochodach rolnika na koniec roku może tylko pomarzyć. Dlatego chcemy przedstawić rządowi propozycję m.in. dobrowolnego ZUS-u dla drobnych przedsiębiorców, który jest w Niemczech, czy małego ZUS-u dla wszystkich. Nowakowi i Kowalskiemu należy się równe traktowanie.

4
03.02.2020 8:54

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". KRUS dla małych przedsiębiorców. Gościem rzecznik MŚP

Dziś w "Money. To się liczy": mały ZUS to za małe ułatwienie dla przedsiębiorców? O kolejne ułatwienia dla najmniejszych firm i problem z podatkiem cukrowym pytamy rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. W drugiej części - co po Brexicie? Gościem dr Grzegorz Mathea z Wyższej Szkoły Bankowej. Zapraszamy od 9.15.

33
02.11.2019 15:51

KRUS
 / 
Rolników dopadła choroba zawodowa. Przez atak kleszczy jest najgorzej w historii

Niby statystyki KRUS mówią o spadku liczby chorujących rolników, ale coraz częstsze są tak zwane "choroby zawodowe". Ich główną przyczyną są ukąszenia kleszczy i wywołana nimi borelioza.