Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Rolnicy pominięci? Wątpliwości ws. wcześniejszych emerytur

25
Podziel się:

"Super Express" zwraca uwagę, że emerytury stażowe przysługują niewielu grupom zawodowym. Dziennik wskazuje, że do wcześniejszego pobierania świadczeń mogą nie być uprawnieni rolnicy.

Rolnicy pominięci? Wątpliwości ws. wcześniejszych emerytur
Emerytury stażowe nie dla rolników? (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Emerytury stażowe są przyznawane ze względu na staż ubezpieczeniowy: 35 lat lub 39 lat w przypadku kobiet, 40 lub 44 lata stażu pracy w przypadku mężczyzn. Do świadczenia liczyłby się kapitał z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PO chce podnieść wiek emerytalny? "Nie można ludzi okłamywać"

Emerytury stażowe dla rolników. Są wątpliwości

"Powinna tam być zgromadzona taka pula, która umożliwiałaby wypłatę miesięcznej minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1588,44 zł z ZUS i 1429,60 zł z KRUS (przypomnijmy emerytura podstawowa to 90 proc. najniższej emerytury)" - pisze "Super Express".

Według obliczeń KRUS, w 2022 r. o emerytury stażowe mogło się ubiegać ok. 7,7 tys. ubezpieczonych w KRUS, a w 2023 r. kolejne ok. 4,5 tys. "Co bardzo ważne, w powstałych dwóch projektach ustaw dotyczących emerytur stażowych (projekt rządowy i prezydencki) znaleźli się rolnicy. I zgodnie z założeniami będzie można łączyć okresy związane z pracą na roli oraz na etacie" - czytamy.

W ubiegłym roku rząd zapewnił, że projekty dotyczące emerytur stażowych będą omawiane jesienią. Jednak dopiero w czerwcu bieżącego roku podpisano porozumienie między rządem a związkowcami z NSZZ "Solidarność", o czym pialiśmy w money.pl. Dotyczy ono m.in. podwyżek dla tzw. budżetówki oraz emerytur stażowych. "Zatem jeśli faktycznie emerytury stażowe miałyby wejść w życie dla wielu grup zawodowych (w tym i rolników), to przyjdzie na to jeszcze trochę poczekać" - wskazuje "SE".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Czytelnik
2 miesiące temu
Pracuje od 15 roku życia kiedy przejde na zasłużoną emeryturę w wieku 60 lat mój staż pracy będzie wynosił prawie 45 lat lat nie moja wina że mam ubezpieczenie w KRUS bo to jest odgórnie mi nakazane wciąż uważam że niech mi płacą tyle za moją pracę żebym mogła być ubezpieczona w ZUS . Uważam też że to jest niesprawiedliwe że po tylu latach płacenia składek dostanę najniższą jałmużnę .
nnn
2 miesiące temu
do PPepe I gdzie tu widzisz łamanie prawa. Naucz sie czytać: pani dzierżawi ziemię od kogoś i sama ją uprawia. A to chyba nie jest zakazne.
Jan
3 miesiące temu
Najważniejsze że 39 letni emeryci mundurowi mają się dobrze w tym Prawym I Sprawiedliwym kraju, reszta do roboty do 65.
Zoś
3 miesiące temu
Jestem rolniczką. Mieszkam na wsi .Nie mam własnej ziemi tylko dzierżawię od miastowych, którzy dostali w spadku po dziadkach i sami biorą dotacje a mieszkają w mieście. Mam 30 krów dojnych i kilka sztuk mlodzieży. Chętnie zamienię się z kimś na etat. Nigdy nie miałam długiego weekendu , wolnej niedzieli ani żadnego święta. Nigdy nie byłam z dziećmi na wakacjach. Nawet z nogą w gipsie wstawałam o 4 rano do krów. W sklepie płacę tak samo jak wszyscy, a mleczarnia obniżyła mi cenę za mleko z 2,2 na 1,4 . Chętnie zamienię się z kimkolwiek na etat, gdzie dostanę całą wyplatę za miesiąc pracy. Moim malutkim marzeniem jest powylegiwać się do 7 rano. Chociaż raz na kilka lat...
Konsument
3 miesiące temu
Która Partia albo ugrupowanie zadeklaruje zniesienie podatku dochodowego i składki na ZUS na poziomie KRUS-U to na nich zagłosuję. Rolnicy mają dotacje, kredyty preferencyjne, nie płacą podatków, składka na kurs niska a ŻYWNŚĆ DROŻĘJE.
...
Następna strona